web analytics

Drahé kamene ako bytová dekorácia: Ako ich vyberať a koľko nás budú stáť?

surf-necklace V posledných rokoch sa u nás objavuje veľa predajcov drahých kameňov. Ponúkajú aj surové geody alebo drúzy ako dekorácie. Tieto prírodné skvosty sa stávajú stále obľúbenejším bytovým doplnkom. Nemusíme byť práve priaznivcom ezoterických praktík a veriť v ich liečivé sily, a napriek tomu nás môžu potešiť svojou krásou.

Menšie drúzy alebo veľké geody?

Ak uvažujete o tom, že si do bytu zaobstaráte nejaký drahý kameň, aké máte možnosti? Ak vlastníte menší byt, v ktorom bojujete skutočne o každý kúsok miesta, vyberte si drúzu. Ide o zhluk kryštálov umiestnený na spoločnom podklade. Vďaka menšej veľkosti sa vám vojde pokojne aj na poličku. Ak disponujete väčším bytom a túžite po objemnejšej dekorácii, napríklad do priestorov, kde budete prijímať hostí, siahnite po geode, ktorá vzniká vykryštalizováním minerálov na stenách oválnej alebo okrúhlej dutiny v hornine. Môže dosahovať aj väčších rozmerov do výšky aj šírky.

Najobľúbenejšia trojica nerastov

Ktoré kamene sú do bytu najvhodnejšie? Ideálnym kameňom je priezračný krištáľ, najmä ak veríte na jeho liečivé vlastnosti. Ďalším veľmi obľúbeným nerastom je fialový ametyst. Veľké ametystové geódy sa k nám dovážajú predovšetkým z Brazílie, ťažia sa v baniach v Rio Grande do Sul. Kvalitné ametysty pochádzajú tiež z uruguajských baní. Obľúbeným kameňom je achát. Aj keď nepatríte medzi znalca kameňov, môžete vybrať niektorý zo spomínanej trojice krištáľ, ametyst a achát a určite neoľutujete. Príjemne pôsobí tiež ruženín.

Od niekoľkých stoviek až po desiatky tisíc

pebbles Samozrejme, že podstatnou otázkou sú ceny kameňov. Záleží len na vás, koľko peňazí chcete do nerastov investovať, pretože ponuka je naozaj široká. Menšie druhy môžete kúpiť už za niekoľko eur, platí pochopiteľne, že čím kvalitnejšie, čistejšie a väčšie, tým drahšie. Ak chcete investovať v rádu stoviek eur, vyberte geódy. Drobnejšie geódy síce môžete získať tiež už od cca 20 eur alebo dokonca aj lacnejšie (naozaj maličké kúsky aj okolo 5 eur), ale efektnejšie sú väčšie geody, ktorých ceny sa pohybujú v rádoch niekoľkých sto eur. Ak sa zaoberáme cenovým rozpätím, najdrahší býva krištáľ, nasleduje ametyst s ruženínom a achát.

Vyberte si kamenné stoly aj sochy

Čo s kameňom? Tie menšie nám prežiaria poličku, príjemne pôsobia napríklad achátové geody, ktoré nás prekvapia zaujímavou farebnosťou. Tiež achátové svietniky so zapálenou sviečkou prežiaria atmosféru miestnosti. Rezy z nich môžeme použiť aj ako tácky pod pohárik. Avšak u väčších kameňov máme oveľa širšie možnosti. Môžeme z nich napríklad nechať vytvoriť konferenčný stolík na mieru. Na rez nerastu necháme položiť sklenenú dosku. Niektoré obchody s drahými kameňmi už ale ponúkajú aj hotové stoly. Vhodnú dekoráciu do priestoru môžu vytvoriť aj vyrezávané sošky, napríklad vo forme anjela, alebo opracované kamene, napríklad krištáľovej gule. Mohutné ametystové geódy často aj vyššie ako jeden meter sa stávajú dominantou priestoru samy o sebe.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.