web analytics

Ekologicky na osy v záhrade

Sedíte si na lavičke vo svojej záhrade a pozorujete život okolo. Kým na jar, v čase kvitnutia stromov, počúvate bzukot včiel s uspokojením, veď opelením kvetov zaistia bohatú úrodu, v lete, keď dozrieva ovocie, vás bzukot ôs nenecháva pokojným. Veď agresívne osy poškodzujú vaše ovocie a ohrozujú vás alebo deti pri hre. Ale behať po záhrade s biolitom vám nepripadá rozumné? Ani mne. A preto vám poradím ekologický a účinný spôsob ich likvidácie.

Osy majú rady sladké, preto nalietavajú na zrelé ovocie a ničia tak hrušky či broskyne. Tak im trochu tej sladkosti doprajeme.

Do poldruha či dvojlitrovej PET fľaše nasypeme asi 5 polievkových lyžíc cukru a nalejeme do tretiny vodu. Pridáme pár kúskov zo zrelého ovocia alebo šťavu z kompóta. Toto všetko vonku na teple začne pekne kvasiť. Takto pripravenú pochúťku na otravný hmyz zavesíme na špagát na ovocný strom alebo na vinič. Mne sa osvedčilo použiť takúto „osolapku“ na každý druhý strom v záhrade a na 5 m viniča.

A ako to funguje? Osy, a aj sršne, vyhľadávajú sladké zrelé ovocie. Za jeho vôňou sa vrhnú do fľaše a prekonajú tak jej úzke hrdlo. Keď sa nasýtia, pokúsia sa vyletieť, ale s roztiahnutými krídlami sa cez hrdlo nezmestia… Tak ostanú uväznené vo fľaši. Budete prekvapený, koľko sa ich tam dostane a koľko sa ich tam zmestí. Okrem sršňov a ôs tam nájdete aj muchy. Keď bude už fľaša dosť plná, jednoducho ju zatvoríte odloženým vrchnákom, zvesíte zo stromu a prípadne nahradíte inou, čistou. Fľašu potom zahodíte do kontajnera.

Je to účinné a pritom bezpečné. Nemusíte ich naháňať, striekať a nehrozí vám uštipnutie. A ešte je to aj lacné. Nejakú PET fľašu určite doma nájdete a aj tú trochu cukru.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.