web analytics

Zdravé jedlo ako koníček? Pozor, nech sa z neho nestane posadnutosť

Stala sa vašou záľubou zdravá výživa? Prečítate v obchodoch starostlivo etikety potravín, ktoré kupujete, aby neobsahovali žiadne nezdravé prísady? Strážite si pozorne jedálniček, aby ste nekonzumovali príliš veľké množstvo tukov alebo cukrov? Nedáte ani ranu bez patričnej dennej porcie ovocia a zeleniny? Nepreháňajte to. Inak budete na najlepšej ceste ochorieť. Že neveriacky krútite hlavou? Ale, áno skutočne je to tak.

Odmietate jesť všetko, čo nie je bio?

Ak to s vašimi zdravými stravovacími návykmi budete preháňať do tej miery, že už vám na nič iné nezostane čas a zdravé stravovanie sa stane vašou najväčšou prioritou, ste na najlepšej ceste ochorieť chorobou zvanou ortorexia. Ide o posadnutosť zdravým životným štýlom, ktorá sa prejavuje do tej miery, že vám značne komplikuje život. Vaším jediným záujmom sa stáva zdravé jedlo. Odmietate zjesť čokoľvek, čo nie je 100% prírodného pôvodu. Situácia môže dôjsť tak ďaleko, že si na návštevu prinesiete vlastné jedlo a nejete nič z toho, čo vám ponúknu z obavy o svoje zdravie, pretože oni predsa nejedia bio, tak, ako vy. Pre svoje okolie budete neznesiteľní, pretože jediná vec, o ktorej ste ochotní sa baviť, je zdravá výživa. Svoje názory na bio stravovanie vnucujete všetkým okolo vás, bez ohľadu na to na to, či je to zaujíma alebo nie. Je jasné, že tým utrpia vaše sociálne väzby. Nikto sa potom nebude vo vašej prítomnosti cítiť príjemne. Veď kto by rád trávil čas s niekým, kto ho akurát neustále poučuje o tom, čo je zdravé a čo nie? Ak ste sa v predchádzajúcom popise fanatikov bio života „našli“, je to jasné. Prejavujú sa u vás príznaky ortorexie, choroby, ktorá podobne ako mentálna anorexia či bulímia patria medzi poruchy príjmu potravy. Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, jej závažnosť je rovnaká.

V núdzi vyhľadajte lekársku pomoc

Choroba je zradná a nebezpečná hlavne tým, že spočiatku môžete mať pocit: „Veď ja vlastne robím niečo dobré pre seba, pre svoje zdravie“. Áno, je dobré sa zaujímať o to, čo jete. Mali by ste sa vyvarovať nezdravých potravín plných rôznych chemických prísad. Na druhú stranu ale nič sa nemá preháňať. Vaša dodržiavanie zásad zdravej výživy sa môže vystupňovať až do tej miery, kedy sa už nezaobídete bez pomoci lekára. Ak máte pocit, že vás neustále prenasleduje otázka, či jete dostatočne zdravo, pokiaľ vyraďujete v supermarkete z košíka po dlhom skúmaní väčšinu potravín, pretože nie sú podľa vášho názoru dosť bio, nebezpečne sa blížite ku hranici závažného ochorenia alebo ste možno túto hranicu už prekročili. V takom prípade bude najlepšie neváhať a vyhľadať najbližšie pracovisko kliniky liečiacej poruchy príjmu potravy.

Neriešte jedlo ako problém

Ortorexia pritom najviac postihuje ľudí s vyšším vzdelaním, tých, ktorí si sami aktívne vyhľadávajú informácie. Spravidla už dosiahli v zamestnaní nejakého postavenia, majú zhruba 30-40 rokov, mnohokrát majú rodiny. Dalo by sa povedať, že sú pomerne úspešní. Teda im tiež nie je ľahostajný ich zdravotný stav. Snažia sa preto k svojmu zdraviu pristupovať aktívne. Premýšľajú o tom, čo je zdravé a čo nie. Tu je ale veľakrát kameň úrazu. Vaša bio záľuba by nemala prekročiť určité medze. Správne stravovanie by rozhodne nemalo vaším jediným životným hobby. Aká je ideálna prevencia proti príznakom ortorexie? Nenechajte sa príliš ovplyvniť a mediálne masírovať kultom dokonale štíhleho a zdravého tela. Nikto z nás nie je dokonalý. Môže si s úplne pokojným svedomím občas zhrešiť v jedle. Neublíži vám to a navodíte si patričnú pohodu. Venujte sa aj svojim koníčkom, tomu čo vás baví. Tak budete v pohode, odbúrate stres aktívnym spôsobom a nebudete riešiť jedlo ako problém.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.