web analytics

Priamo z pece

Týmto sloganom propaguje reťazec Lidl svoje pečivo, čerstvo upečené v peciach v ich predajniach. Pečivo v predajniach rozvoniava nie len ráno, ale aj cez deň a podvečer. Je to ale naozaj čerstvé?


Málokto sa opýta, kde sa tie kade na miesenia cesta, sklady múky, a vôbec tie veľké pekárenské pece v skladových priestoroch predajní zmestia? Máte pravdu, nikde. Ani v jednej predajni nie je kompletná pekárenská linka. Sú tam len dopekacie (rozpekacie) pece. Personál vyberie z mrazáku takmer hotové polotovary a dá ich dopiecť. Za pár minút máte v ktorúkoľvek dennú dobu k dispozícii čerstvé voňavé pečivo. No čerstvé…

Aby to bolo také jednoduché v predajni, niekde inde si to museli odmakať. V pekárni cesto zamiesili, po vykysnutí dali piecť, ale tesne pred dokončením pečenie prerušili, tento polotovar rýchlo zmrazili a uskladnili. Po pár mesiacoch polotovar dorazil do predajne, kde ho v príhodnú chvíľu dali dopiecť a teraz vám ponúkajú čerstvé pečivo priamo z pece.

Zhorklo vám niečo v ústach? Ani sa nečudujem. Aby voda v ceste počas mrazenia nerobila „pekárom“ problémy, museli pridať do cesta emulgátory. Aby to vydržalo takmer rok, museli pridať stabilizátory a konzervanty. Dobrú chuť.

A navyše, takéto „čerstvé“ pečivo je čerstvé a chutné len pár hodín. Chutí skvele, ale na druhý deň je ako guma.

Pokiaľ ho zjete do pár hodín od „upečenia“ a nevadia vám rôzne chemické prísady, ktoré sa v dnešnej modernej potravinárskej výrobe používajú, kúpte si toto pečivo. Podľa mňa by ale malo takto pripravené pečivo a chlieb svojím označením odlíšené od klasicky pečeného chleba a pečiva. Tak ako to na Slovensku robí firma Kaufland a ako to od jesene 2012 musia zo zákona robiť všetci predajcovia v Čechách.

Pokiaľ vás zaujímajú detaily, nájdete ich v článku „Čerstvé“ pečivo z mrazáku

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.