web analytics

Pozor na vírus v reklame

Aj pri najväčšej opatrnosti pohybu po internete sa vám môže stať, že vás počítač s operačným systémom Microsoft Windows bude napadnutý vírusom. A nemusíte surfovať po „čudných“ stránkach. Stať sa vám to môže aj pri návšteve stránky verejnoprávneho českého rozhlasu. Alebo www stránky vývojárov webových aplikácií v php, stránky php.net.


Vlastne už ani nie, Google tieto stránky označil za nebezpečné a zablokoval. V rámci indexovania stránok ich totiž Google aj kontroluje. A čo majú tieto stránky spoločné? Reklamný systém OpenX. A do tohto reklamného systému bol vpašovaný škodlivý kód. Takže si stačilo prezerať tieto na prvý pohľad nevinné a bezpečné stránky, pri tom „naraziť“ na reklamu s vírusom a problém bol na svete.

Podľa informácií na serveri Lupa.cz systém OpenX nebol takto kompromitovaný prvý krát. Server rozhlas.cz pomocou tohto systému zobrazoval na svojich stránkach informácie o ďalších svojich programoch.

Systémom na zobrazovanie reklám na www stránkach je viacero. Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie v našich končinách patria Google Adsense/Adwords, eTarget a Sklik. Systém na jednej strane získava inzerentov a na druhej strane ponúka blogerom štandardizované formáty textových alebo grafických reklám na ich stránky, ktoré pomáhajú blogerom financovať prevádzku webu a tým šťastnejším aj niečo zarobiť.

Tieto systémy, označované ako PayPerClick, platia blogerom len za kliknutia na zobrazovanú reklamu a tým šetria inzerentom peniaze, keďže je jedno, koľkokrát sa ich reklama zobrazila, platia len za návštevníkov privedených na ich stránky.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.