web analytics

Naozaj treba vypiť dva litre vody?

Naozaj treba vypiť dva litre vody? S pravidelnosťou príchodu leta každý rok sa objavujú články s nástojčivou témou, koľko litrov vody do seba naliať. V každom článku nám doporučujú iné množstvo. Raz sú to tri litre tekutín za deň, inokedy dva litre vody za deň… V jednom sú ale tieto rady zajedno: káva sa do vody neráta a koľko kávy vypijeme, toľko vody teba doplniť.

Ľudské telo sa skladá z veľkej časti z vody. Voda tvorí obsah buniek, tekutá je naša krv a vodu obsahujú aj žalúdočné šťavy a sliny, ktorými trávime potravu. Voda je základom potu, ktorým je ochladzovaná pokožka tela v horúčave. A vodu strácame aj močením. Preto je dôležité ju dopĺňať. O to viac, čím rýchlejšie ju naše telo stráca.

Už ste našli ten omyl v úvodnom texte? Niektoré články píšu o dopĺňaní vody, iné o dopĺňaní tekutín. Pretože tekutiny pre telo, to nie je len voda, ktorú vypijeme. To je aj voda napríklad v polievke v závodnej jedálni, ale aj voda z jablka na desiatu a tiež z paradajok či inej zeleniny, ktorú sme zjedli na raňajky. Neveríte?

Urobte pokus. Daj te si na raňajky to, čo zvyčajne. Povedzme chlieb s jogurtovou nátierkou a šunkou či syrom. Zrejme budete počas raňajok smädný, takže si dáte pohár džúsu alebo šálku čaju. na druhý deň si nakrájajte dve paradajky, a kúsok papriky či uhorky a jedzte zeleninu spolu s chlebom. Na čaj alebo iný nápoj si ani nespomeniete. To je preto, že zelenina okrem vitamínov či vlákniny obsahuje aj veľké množstvo vody.

Ľuďom chorým na ľadviny lekári odporúčali tri pollitre piva denne. Prečo pivo? Lebo vraj.. Ale kdeže. Skúste presvedčiť chlapa, aby si po raňajkách, po obede a po večeri dal pol litra obyčajnej vody z vodovodu… Zato tie tri pivá si dá rád a dokonca aj manželka mu ichj ochotne v obchode kúpi. Vedľajší efekt boja proti kríze je tiež nezanedbateľný 😉

Tým som sa dostal k tomu, že aj pivo či iné nápoje sú dodávateľom vody. Výnimkou je káva a alkohol.

Koľko teda tej vody vypiť cez deň?

Naozaj treba vypiť dva litre vody? To záleží od okolitej teploty, od vašej hmotnosti a fyzickej námahy. Správna odpoveď je „dosť“. Dosť na to, aby ste neboli smädný. Keď už cítite smäd, je práve päť minút po dvanástej. Tiež ak vás bolí hlava, často je to práve pre chýbajúce tekutiny v tele. Nezabúdajte, že nie len v lete v horúčavách máte zvýšený výdaj vody a treba ju doplniť. Rovnaký problém je v zime, pri ústrednom kúrení doma či v kancelárii. Vzduch vo vykúrenej miestnosti je vysušený a prijíma vodu z tela, či už vypotenú pokožkou alebo vydýchanú. A pokiaľ máte kanceláriu vybavenú klimatizáciou, či dlho cestujete v klimatizovanom aute, môže vám voda tiež chýbať. Klimatizácia totiž odstraňuje vlhkosť z ovzdušia.

Najlepšie by bolo mať vodu, či už vo fľaši alebo karafe, poruke a piť pravidelne. Skutočne potrebné množstvo po čase zistíte sami. A nezabúdajte, že správne množstvo vody v tele okrem iného aj hydratuje vašu pokožku zvnútra a nemusíte si kupovať toľko drahých hydratačných krémov alebo trpieť suchou pokožkou.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.