web analytics

Krásu dreva je možné obnoviť aj po rokoch

Drevo je materiál, ktorý nikdy nestarne. Teda nejaké tie známky opotrebovania sa na ňom časom určite objavia, no dokážete ich relatívne jednoducho zlikvidovať. Treba len včas zakročiť a aj starý drevený obklad, nábytok či exteriérový prvok z dreva získa svoju starú krásu. Ako na to? To sa dozviete práve v tomto článku.

Obrovskou výhodou dreva ako materiálu sú jeho vrstvy. I keď je tá povrchová už opotrebovaná a nevyzerá práve esteticky, stačí ju len odstrániť, a ak drevo nenapadli škodcovia, vyzerá opäť ako nové. Preto je potrebné všetky drevené prvky ošetrovať nátermi, ktoré pod seba nepustia drevokazných parazitov a materiálu zachovajú jeho pôvodné kvalitatívne vlastnosti. Na obnovu drevenej krásy preto často potrebujete len brúsny papier, štetec a náter.

Tatranský profil zrenovujete jednoducho

V prípade drevených obkladov, akým je napríklad interiérový tatranský profil, je údržba po rokoch najjednoduchšia. Na jeho ošetrenie sa zvyčajne využívali laky, preto tie stačí prebrúsiť jemným brúsnym papierom a opäť aplikovať vrchný náter. Ak boli dosky profilu natreté farbou, dbajte na jej detailné odstránenie a následné prebrúsenie jemnej vrstvičky dreva. Pred aplikáciou náteru je nevyhnutné odstrániť všetok prach.

Podlaha si vyžaduje väčší zásah

Obnova klasických drevených podláh je už o niečo náročnejšia a nezaobídete sa pri nej bez techniky. Určite budete potrebovať špeciálny prístroj na brúsenie podláh a priemyselný vysávač. Brúsenie starej drevenej podlahy prebieha vo viacerých krokoch. Drevená dlážkovica musí byť v prvom rade zbavená vrchného náteru, čo sa prevádza brúsením na hrubo. Potom je nevyhnutné vyplniť objavené štrbiny a vypadnuté hrče tmelom a podlahu zalakovať. Následne sa brúsenie opakuje, a to jemným brúsnym papierom. Až po detailnom odstránení prachu sa môže aplikovať vrchný náter, ktorý dodá podlahe pôvodnú krásu.

Podobný postup ako pri dlážkovici sa využíva aj v prípade drevenej terasy. S tým rozdielom, že namiesto stroja sa drevené terasové dosky brúsia ručne a voľné priestory netreba vyplniť tmelom. Z dôvodu vyššej námahy materiálu sa odporúča vykonať takúto údržbu drevenej terasy raz ročne.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.