web analytics

Kultúrne podujatia na slovenský spôsob

V mnohých mestečkách, či dedinách na Slovensku sa každoročne organizujú kultúrne podujatia ako známe vinobranie, zabíjačkové či banícke slávnosti, ale napríklad i  dni obce. V najmenšom meste na Slovensku, v Modrom Kameni, sa vždy začiatkom septembra konajú známe Poľovnícke slávnosti, ktoré som dnes, tak ako takmer každý rok, navštívila.

Pred pár rokmi ľudia chodili ku hradu v Modrom Kameni počas týchto slávností zadarmo. Veď čo je na tom, keď sa človek chce len prejsť v príjemnom prostredí hradnej záhrady, vyjsť pútnickou cestou na kalváriu alebo sa len poprechádzať pomedzi stánky s poľovníckymi potrebami, či chutným jedlom. Tak ako to však už na Slovensku býva zvykom, zo všetkého treba vyťažiť maximum. A tak sa z kultúrnej udalosti pre širokú verejnosť stala kultúrna udalosť, za ktorú si treba zaplatiť.

Rovnako ako u nás, aj v iných štátoch Európy sú organizované kultúrne a folklórne udalosti. V Nemecku, Rakúsku, Taliansku či Švajčiarsku je to obľúbená zábava, kde pivo a víno tečú potokom a kde sa stoly prehýbajú od všetkých dobrôt. Samozrejme, aj týmto ľuďom ide o čo najväčší zisk, veď predsa z turizmu sa žije najlepšie, avšak ide tam najmä o prezentáciu ich vlastnej kultúry. Švajčiari s ich malými dedinkami v Alpách lákajú ľudí na krásnu prírodu a drevené domčeky, ktoré si môžu ľudia pozrieť i počas organizovaných festivalov. A vstup do dediny? Žiadny. Veď prejsť sa môže každý, hovorí sa tomu sloboda pohybu, a ak chce niekto niečo zjesť, či vypiť, samozrejme si za to zaplatí.

Iným prípadom sú napríklad podujatia, ktoré si hneď pri vstupe vyžadujú zaplatenie poplatku, avšak v ňom sa nachádza tzv. konzumné, teda aspoň jedno jedlo a k nemu nejaké to nealko alebo ochutnávka alkoholických nápojov. Veď keď ste už niečo zaplatili, nech aspoň viete za čo.

Ale ako to je na Slovensku? Hneď pri vstupu zaplatíte 2 eurá na osobu a dostanete krásnu pásku na ruku, ktorá je jediným dôkazom, že ste zaplatili. Nuž, s týmito páskami sa do bločkovej lotérie asi nezapojíte. Môžete sa však prejsť pomedzi stánky s jedlom, vyjsť na kalváriu a navštíviť múzeum s hračkami. Asi preto tie dve eurá, keďže za návštevu múzea sa platí. Ak ale aj vy patríte medzi ľudí, ktorí len chcú nasávať poľovnícku atmosféru, ochutnať skvelý guľáš a burčiak a žiadne bábky v múzeu vás nezaujímajú, tak dve eurá za vstup sú popravde úplne zbytočné, keďže za guľáš a ostatné veci sa platí osobitne. Nuž, na Slovensku si asi niekedy musíte za dobrý guľáš priplatiť.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.