web analytics

Kvalitné penové matrace za príjemnú cenu? Skúste tie od Purtexu

V spánku strávime tretinu života, lôžko preto musí byť pohodlné a komfortné s kvalitným matracom a vhodným roštom. Matracov sa dnes vyrába mnoho typov a väčšine z nás je jasné, že za málo peňazí budeme mať pravdepodobne aj málo muziky.

V skratke: Matrac by ste mali vyberať podľa informácií od výrobcu. Výber môže zabrať dlhší čas, určite sa však oplatí venovať pozornosť všetkým parametrom kvalitného matraca.

V prípade obmedzeného rozpočtu sa pre správny výber matraca odporúča sledovať najmä jeho parametre. Nie je rozumné kúpiť prvý matrac, ktorý vidíme v akcii, alebo nejaký, ktorý nám odporučili známi či príbuzní. Matrac ktorý vyhovuje im, vôbec nemusí vyhovovať nám.

Český výrobca klinicky hodnotených matracov

Penové matrace dnes patria k najobľúbenejšiemu typu matracov. Existuje množstvo druhov pien a tie sa pre dosiahnutie požadovaného efektu v jednom výrobku môžu účinne kombinovať. Česká firma Purtex je kvalitným výrobcom klinicky hodnotených penových matracov a aj ďalších typov. Jej výrobky si vďaka skvelému pomeru kvality a ceny, ale aj snahe o nezávadnosť použitých materiálov a ekologickosť výroby získavajú ocenenia u nás aj v zahraničí. Neobsahujú dokonca žiadne nebezpečné ftaláty.

penové matrace

Kombinácia niekoľkých druhov pien a vrstiev

Matrace sa vyrábajú z rôznych druhov pien, výrobok môže byť celý zhotovený len z jedného typu peny, alebo je kombinovaný z viacerých typov. Tým je možné dosiahnuť rôznu tuhosť na každej strane matraca. Materiál matracov je vzdušný, pre dobré prevetrávanie a zmäkčenie časti určenej na ležanie sú jednotlivé vrstvy ešte prerezávané. Základom úspechu moderných matracov je teda správne vrstvenie a kombinovanie pien, ktoré umožňuje vznik rôznych variantov. Najpoužívanejší materiál je celkom isto PUR pena alebo molitan, ďalej lenivá pena a studená pena. Existujú aj ďalšie typy pien: pri matracoch Purtex sa stretneme napr. s penou Xdura, menej obvyklé peny, o ktorých budeme počuť asi viac v budúcnosti, sú napríklad eliocell alebo polargel. Predstavme si základné vlastnosti troch najčastejšie využívaných pien v matracoch.

Tri základné typy pien v matracoch

PUR pena má taktiež prezývku molitan, tento materiál, ktorý asi pozná každý, však za dobu svojej existencie prešiel veľkým množstvom vylepšení. Molitanové matrace nemusia byť vôbec zlé, záleží na technológii výroby a vyhotovení. Tento materiál má svoje špecifiká a často sa kombinuje s ostatnými materiálmi. Zohnať môžeme matrace z jednej vrstvy PUR peny alebo tie vrstvené. Pozorne sledujte hustotu molitanu, čím je udávané číslo vyššie, tým je PUR pena kvalitnejšia. Lenivá pena alebo inak povedané viskoelastická pamäťová pena, reaguje na teplotu tela a tlak, a tým rovnomerne rozkladá váhu. Navyše nebráni prirodzenému krvnému obehu a znižuje tlak, ktorý pôsobí na telo počas spánku a tým zaisťuje jeho zvýšenú kvalitu. Svaly sa lepšie uvoľnia a ráno sa cítime odpočinutejší. Táto pena býva obsiahnutá v jadrách aj poťahoch matracov. HR alebo studená pena je elastická a priedušná. Nájdeme ju vo väčšine matracov vyššej kvalitatívnej triedy. Má vyššiu hustotu a pružnosť, je dobre priedušná a v spojení s kvalitnou PUR penou a antialergickým poťahom je najlepšou voľbou pre alergika.

kvalitný spánok

Novinkou je pena Xdura. Nie je studená, ani visco, ani štandardná a pritom spĺňa všetky požiadavky na moderné matracové peny. Je dlhodobo stabilná a ani dlhoročné používanie nezmení jej vlastnosti. Je stále pevná a odoláva aj natrhnutiu pri používaní a tým je takmer nezničiteľná. Vďaka nezameniteľnej štruktúre je mäkká na povrchu a elastická vnútri. Ako jediná pena je priedušná sama o sebe a nepotrebuje dodatočnú perforáciu. Pre tieto jej vlastnosti ju zaraďujeme na popredné miesto medzi materiálmi používanými na konštrukciu matracov.
Samostatnou kapitolou sú latexové matrace. Latex je problematický materiál, pretože 100 %-ný prírodný latex obsahuje podľa lekárskeho výskumu viac než 150 bielkovín, z ktorých 35 môže pôsobiť ako alergén. Veľký problém latexu je jeho nepriedušnosť, pretože má uzavreté póry. Preto latexové matrace neodporúčame.

Starostlivý výber matraca

Pri výbere penového matraca, ale aj iných typov, sa oplatí venovať pozornosť informáciám výrobcu a rozhodne ich nepodceňovať. Výber matraca je proces, ktorý vyžaduje určitý čas a rozvahu. Posteľ a matrac vyberáme len niekoľkokrát za život, a preto ak chceme aby matrac niekoľko rokov vydržal, je nutné vyberať starostlivo a s rozvahou. Každý matrac má uvedené, akú má nosnosť, výšku, hrúbku a šírku. Delia sa do niekoľkých kategórií tuhosti, preto by sme si pred nákupom mali ujasniť, ktorá je „tá naša“. Je potrebné uvážiť aj zdravotné, hygienické a ortopedické aspekty, ortopedické zóny umožňujú vyvíjanie tlaku na správnych miestach. Z materiálov a poťahov si vyberú všetci, vrátane alergikov. Poťah matraca môže byť prateľný alebo môže tvoriť pevnú súčasť výrobku. Matrac ukladáme na vhodný rošt, takže ak taký nemáme, je možné si ho v Purtexe dokúpiť. Roštov existuje niekoľko typov, s rámom bez rámu, lamelové, látkové, s polohovaním alebo bez neho.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.