web analytics

90 % svetového dopytu po teple a teplej vode možno uspokojiť s tepelnými čerpadlami

Tepelné čerpadlá pomáhajú vo všetkých obývaných častiach planéty. Kanada, krajiny Škandinávie či Rusko ich masívne využívajú k vykurovaniu a ohrevu vody. Krajiny Afriky, blízkeho Východu a juhovýchodnej Ázie siahajú zase po šetrnejšej alternatíve k životnému prostrediu a nahrádzajú klasické klimatizácie. S rastúcou elektrifikáciou dopravy rastie však aj spotreba elektrickej energie a tepelné čerpadlá sú vítaným pomocníkom pri znižovaní celkovej spotreby elektriny.

Devätnáste storočie patrilo uhliu, 20. storočie zase rope a zemnému plynu. V prípade 21. storočia majú veľmi sľubne nakročené obnoviteľné zdroje energií v podobe slnka, vetra a geotermálneho tepla. Zatiaľčo na konci 20. storočia vyspelé krajiny riešili znižovanie negatívneho dopadu priemyslu na životnom prostredí, na začiatku toho dvadsiateho prvého sú v merítku práve domácnosti. Tie sú celosvetovo zodpovedné približne za tretinu všetkých spotrebovaných energií. Reč je pritom nielen o elektrine, ale najmä o spotrebe energie spojenej s výrobou teplého alebo studeného vzduchu a teplej vody.

Akonáhle sa naplno začali objavovať nevýhody spojené s obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré sa produkovali veternými a solárnymi elektrárňami, politici vyspelých krajín museli začať hľadať odpoveď na otázku, ako ďalej postupovať vo svojich smelých plánoch na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby elektrickej energie bez toho, aby to výrazne zaťažilo verejné rozpočty financované z peňaženiek daňových poplatníkov. Podľa Amerického energetické úradu (IEA) by 90% dopytu po teplom a studenom vzduchu a vode mohli pokryť práve tepelné čerpadlá.

Zdrojov energie pre tepelné čerpadlá je mnoho vo všetkých obývaných kútoch sveta, či už ide o vietor alebo geotermálnu energiu, tepelné čerpadlá dokážu dodávať teplo stabilne a veľmi lacno, a zároveň majú aj minimálne požiadavky na spotrebu elektriny.

Jednotlivé regióny USA či dokonca samostatná vláda dnes skúmajú, či spustia realizáciu projektov na masívne využívanie tepelných čerpadiel, pričom by išlo napríklad o:

  • Plán na využívanie geotermálnej energie pre vykurovanie všetkých federálnych budov v krajine.
  • Plán na využívanie geotermálnej energie pre diaľkové vykurovanie takmer milióna bytov v New Yorku.
  • Pokrytie 20% všetkej spotreby energie domácností v štáte Kalifornia práve z tepelných čerpadiel.
Súvisiace:  Využívate notebook či počítač na prácu? Tak si ho doprajte kvalitu za rozumnú cenu!

Renesancia tepelných čerpadiel sa odohráva aj neďaleko našich hraníc. Medzi významné projekty, využívajúce výhody tepelných čerpadiel, patria napríklad:

  • Prestavba systému diaľkového dodávania tepla v Mníchove s tým, že nanovo vzrastie podiel tepla dodaného z geotermálnych tepelných čerpadiel približne na 70%.
  • Inštalácia geotermálnych tepelných čerpadiel na hladinách jazier vo Švajčiarsku, ktoré čelia nedostatočnému výkonu vlastných vodných elektrární v zimných mesiacoch.
  • Paríž, Bordeaux, Rennes, to sú tri z mnohých francúzskych miest, kde dnes veľké tepelné čerpadlá dodávajú teplo tisíckam domácností.
  • Vo Veľkej Británii je vo výstavbe projekt obrieho skleníka využívajúceho teplo z tepelných čerpadiel, ktorého úroda pokryje 12% všetkého dopytu po paradajkách v Spojenom kráľovstve.

Možnosti využitia tepelných čerpadiel sú naozaj široké a vyššie uvedenými príkladmi to rozhodne nekončí. Ďalšie projekty, tentokrát z Českej republiky, sú vám k nahliadnutiu na tejto stránke.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.