web analytics

90 % svetového dopytu po teple a teplej vode možno uspokojiť s tepelnými čerpadlami

Tepelné čerpadlá pomáhajú vo všetkých obývaných častiach planéty. Kanada, krajiny Škandinávie či Rusko ich masívne využívajú k vykurovaniu a ohrevu vody. Krajiny Afriky, blízkeho Východu a juhovýchodnej Ázie siahajú zase po šetrnejšej alternatíve k životnému prostrediu a nahrádzajú klasické klimatizácie. S rastúcou elektrifikáciou dopravy rastie však aj spotreba elektrickej energie a tepelné čerpadlá sú vítaným pomocníkom pri znižovaní celkovej spotreby elektriny.

Devätnáste storočie patrilo uhliu, 20. storočie zase rope a zemnému plynu. V prípade 21. storočia majú veľmi sľubne nakročené obnoviteľné zdroje energií v podobe slnka, vetra a geotermálneho tepla. Zatiaľčo na konci 20. storočia vyspelé krajiny riešili znižovanie negatívneho dopadu priemyslu na životnom prostredí, na začiatku toho dvadsiateho prvého sú v merítku práve domácnosti. Tie sú celosvetovo zodpovedné približne za tretinu všetkých spotrebovaných energií. Reč je pritom nielen o elektrine, ale najmä o spotrebe energie spojenej s výrobou teplého alebo studeného vzduchu a teplej vody.

Akonáhle sa naplno začali objavovať nevýhody spojené s obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré sa produkovali veternými a solárnymi elektrárňami, politici vyspelých krajín museli začať hľadať odpoveď na otázku, ako ďalej postupovať vo svojich smelých plánoch na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby elektrickej energie bez toho, aby to výrazne zaťažilo verejné rozpočty financované z peňaženiek daňových poplatníkov. Podľa Amerického energetické úradu (IEA) by 90% dopytu po teplom a studenom vzduchu a vode mohli pokryť práve tepelné čerpadlá.

Zdrojov energie pre tepelné čerpadlá je mnoho vo všetkých obývaných kútoch sveta, či už ide o vietor alebo geotermálnu energiu, tepelné čerpadlá dokážu dodávať teplo stabilne a veľmi lacno, a zároveň majú aj minimálne požiadavky na spotrebu elektriny.

Jednotlivé regióny USA či dokonca samostatná vláda dnes skúmajú, či spustia realizáciu projektov na masívne využívanie tepelných čerpadiel, pričom by išlo napríklad o:

  • Plán na využívanie geotermálnej energie pre vykurovanie všetkých federálnych budov v krajine.
  • Plán na využívanie geotermálnej energie pre diaľkové vykurovanie takmer milióna bytov v New Yorku.
  • Pokrytie 20% všetkej spotreby energie domácností v štáte Kalifornia práve z tepelných čerpadiel.

Renesancia tepelných čerpadiel sa odohráva aj neďaleko našich hraníc. Medzi významné projekty, využívajúce výhody tepelných čerpadiel, patria napríklad:

  • Prestavba systému diaľkového dodávania tepla v Mníchove s tým, že nanovo vzrastie podiel tepla dodaného z geotermálnych tepelných čerpadiel približne na 70%.
  • Inštalácia geotermálnych tepelných čerpadiel na hladinách jazier vo Švajčiarsku, ktoré čelia nedostatočnému výkonu vlastných vodných elektrární v zimných mesiacoch.
  • Paríž, Bordeaux, Rennes, to sú tri z mnohých francúzskych miest, kde dnes veľké tepelné čerpadlá dodávajú teplo tisíckam domácností.
  • Vo Veľkej Británii je vo výstavbe projekt obrieho skleníka využívajúceho teplo z tepelných čerpadiel, ktorého úroda pokryje 12% všetkého dopytu po paradajkách v Spojenom kráľovstve.

Možnosti využitia tepelných čerpadiel sú naozaj široké a vyššie uvedenými príkladmi to rozhodne nekončí. Ďalšie projekty, tentokrát z Českej republiky, sú vám k nahliadnutiu na tejto stránke.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.