web analytics

Posvieťte si na svietidlá

Poznáte a často používate metaforu „mať v niečom jasno“? Možno vám to práve teraz sedí na nejakú pracovnú záležitosť, partnerské plány do budúcna alebo na výber dovolenky. Ako si posvietiť nie len na dilemy, ale aj v domácnosti, to sa dočítate nižšie.

Pri výbere lampy hrá skoro rovnako dôležitú úlohu ako krása aj jej účel, na ktorý svietidlo bude slúžiť. Od toho sa odvíja intenzita osvetlenia, ktoré svietidlo ponúka, či miesto, na ktoré svietidlo umiestnite. Takým základným rozdelením svietidiel je ich triedenie pre vnútorné alebo outdoorové využitie.

Nástenné a bodové svietidlá

Toto je skupina lámp, ktoré budete vo svojom domove potrebovať v každučkej izbe. Ako je to so svietidlami na miestach ako sú chodba, kúpeľňa alebo toaleta? Vystačia vám práve bodové svietidlá. Tie poskytujú jednu veľkú výhodu – pri väčšine z nich dokážete meniť polohu svietidla, a tak určiť dopad svetla na miesto, kde to práve najviac potrebujete. Alebo tak zakryjete stopy, ktoré majú ostať zahalené.

Bodové svietidlá i nástenné lampy nemusíte inštalovať len na strop. Ľahko dostupnými sa stanú, ak ich umiestnite na bočnú stenu. Vytvoriť tak môžu pomyselnú svetelnú alej na chodbe. Poslúži ako ženám, tak mužom i deťom pri kozmetických a hygienických návykoch v kúpeľni. Takýmto svietidlám stačí nájsť miesto nad kúpeľňovým zrkadlom a šikovné gazdinky ich ocenia ako skvelých pomocníkov pri varení, ktorí šetria v kuchyni miesto.

Stropná lampa verzus luster

Svietidlo je prostriedok, ktorý vášmu domovu jedným šmahom dodá štýl. Avšak nie vždy je štýl na prvom mieste. Kritérií pri výbere vhodného osvetlenia je viac. Z času na čas vyhrá užitočnosť a ešte častejšie je to v prípade detských izieb.

Do izbičiek vašich ratolestí sú ako stvorené stropné lampy, ktoré nevisia. Predídete tak zbytočným úrazom. Skvelú atmosféru pri zaspávaní zase vytvoria stropné lampy, ktoré svojou úpravou tienidla simulujú povedzme hviezdy a nočnú oblohu.

Priestor ako obývacia izba alebo jedálenský kút znesú viac osvetlenia. Tu si pokojne posvieťte visiacimi lustrami. Buď si zvolíte moderné, čisté tvary tienidiel, alebo niečo extravagantnejšie.

Pamätáte si ťažké krištáľové lustre? Prečo ich nevyužiť aj dnes? Moderne, minimalisticky, do biela ladená obývacia izba tak získa nezameniteľný nádych luxusu.

Ak sa nebojíte vyhrnúť si rukávy, ľahko si visiaci luster vyrobíte aj sami. Potrebovať na to budete väčší kvetináč ľubovoľnej farby. Otočíte ho hore nohami, prevŕtate dieru, prevlečiete kábel, zvnútra zapojíte žiarovku a je to! Kvetináč poslúži ako tienidlo a kvetináčové lampy napríklad ako dokonalý doplnok pri stúpaní schodiskom.

svetlá v interiéri

Svetlo ako bonus

Svietidlo izbu nemusí len rozžiariť. Popri obyčajných závesných lampách sa medzi produktmi neprestali objavovať tie svetlá, ktoré doslova prinesú závan sviežosti. Sú totiž kombinované s ventilátorom. To oceníte hlavne v letných mesiacoch. Okrem toho môžete energiu zo svietidla, konkrétne stolnej lampy využiť aj ako nástroj na nabíjanie smartfónov. Či už bezkontaktne, alebo pomocou USB kábla budete môcť byť dostupný vždy.

Stolné lampy

Samostatnou kategóriou sú stolné lampy, ktorých svietivosť sa často v dnešnej dobe vyrovná aj veľkým stropným svetlám. Stolné lampy v sebe spájajú funkčnosť a dekoratívnosť. Sú skvelým pomocníkom pri čítaní či riešení pracovných povinností za počítačom, pričom oceníte najmä fakt, keď rameno lampy bude nastaviteľné.

Stolná lampa je zároveň akýmsi „musím mať“ bytovým doplnkom, ktorý má svoje vyhradené miesto na nočnom stolíku. Intímnejšie osvetlenie človeka upokojí a neruší. Inšpiráciu hľadajte online, taký katalóg produktov na Möbelix.sk vám zaručene poradí.

Stojace lampy

Máte vo vašom príbytku kreslo, v ktorom radi relaxujete po náročnom dni? Nezabudnite si aj k nemu zvoliť vhodné osvetlenie. Odporúčané sú v takomto prípade stojace lampy. Tie rozžiaria každý kút. Praktické sú stojace lampy aj s viacerými hlavami, na výber existujú kovové typy stojacich lámp či dokonca stojace lampy s papierovým tienidlom.

Dekoračné lampy

Svietidlá ako dekorácia nesmú chýbať v žiadnom interiéri. Veľkým hitom sú podvesné svietidlá alebo LED pásiky. Podvesné svietidlo vyprodukuje viacej svetla – preto sa hodí napríklad do kuchyne. Stačí, ak ho prilepíte na spodnú časť kuchynskej linky a domáce práce vám pôjdu od ruky.

LED pásiky sú skôr určené na doladenie osvetlenia. Efektná je možnosť meniť intenzitu svetla, ba dokonca aj farbu podľa vašej nálady a nábytku.

Vonkajšie osvetlenie

Najväčšej obľube sa tešia solárne svietidlá. V ich prípade sa nemusíte starať o prívod elektriny, vyrieši to samotná príroda. Takéto svietilo zapichnete do zeme a je hotovo! Existujú kovové varianty či svietidlá, ktoré sú vbudované do plastu imitujúceho kameň. Na dvore to pôsobí menej rušivo. Tak jednoducho vnesiete do vášho života trochu svetla navyše…

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.