web analytics

Lietanie s dronom ako zábava alebo zárobok

Dron všetci poznajú ako zábavné a zároveň bezpilotné lietadlo, ktorý si môže zaobstarať prakticky ktokoľvek. Svojím spôsobom máte pravdu, avšak informácií sa pod touto formou zábavy skrýva ďaleko viac. O lietanie s dronmi u nás v Slovenskej republike platí zákon. Rozhodne s ním nesmiete vyletieť v meste plnom ľudí. To môže byť považované za ohrozovanie na zdraví, za čo vám môže byť vystavený aj trest.

Lietanie s dronom ako zábava alebo typ privyrobenia

Ďalej sa s dronom musíte držať v bezpečnej vzdialenosti od letísk. Toto porušenie vás taktiež môže stáť nemalé ťažkosti, ktoré rozhodne nechcete kvôli svojej zábave riešiť. Vždy sa dobre poobzerajte okolo seba, či sa nenachádza niekto v tesne blízkosti u vás. Rovnaké pravidlo platí aj v prípade majetku, ten totiž ohrozovať tiež nesmiete. Lietať si teda môžete na otvorených priestoroch alebo pri sebe na záhrade, ak máte rodinný dom. Je potrebné však dodržiavať pravidlá. Vedeli ste však, že drony už neslúžia len pre zábavu?

Prostredníctvom dronu si môžete zarábať, a to ako fotograf alebo kameraman. Dnes sa drony bežne používajú napríklad v realitných odboroch pri video prehliadke rodinného domu, vily alebo zámku. Ďalej je možné sa s nimi stretnúť aj pri propagácii hotelového areálu, kde by prehliadka s klasickou kamerou bola zbytočne dlhá. Vonkajšie zábery sú tým pravým materiálom, ako sa propagovať. To môže platiť aj pri fotografovaní. Dron je vybavený kamerou, ktorá vie jednak natáčať a jednak fotografovať.

Čo je potrebné vlastniť pri komerčnom lietaní?

Zákony pre komerčné lietanie sú prísne a je potrebné vyplniť a vybaviť niekoľko povolení. Nezaobídete sa ani bez finančných prostriedkov, pretože povolenie a dokumenty vás budú niečo stáť. Okrem uvedených údajov je nutné tiež zložiť tzv. Skúšky. Ak si myslíte, že váš proces končí, ste na omyle. Budete si musieť uzavrieť poistenie, podobne ako u automobilu. To sa pohybuje v cenovej relácii stovák eur.

Akonáhle budete natáčať akciu, musíte si dohodnúť tiež povolenie daného objektu. Zistiť si, kto je prevádzkovateľom alebo aká organizácia akciu usporadúva. Chýbať vám nesmiú ani podpisy účastníkov, kvôli GDPR. Cena profesionálnejšieho dronu sa pohybuje od niekoľkých stoviek €, s povolením, poistením a dokumenty budete vo finále na nejakých pár tisíc. Vy však musíte vedieť, či sa vám to oplatí.

Zábava na druhú

Či už dron budete využívať na akýkoľvek účel, zábavy si rozhodne užijete veľa. Ako sme ale spomínali v predchádzajúcich odsekoch, je dôležité byť skutočne čo najviac opatrný na svoje okolie a ak lietate bez komerčného použitia, vyhľadávajte prázdne miesta, kde nechodí príliš veľký počet ľudí, aby ste im prípadne svojím lietaním neublížili. V neposlednom rade je podstatné vedieť, že ak ste začiatočníkom, bude pre vás ideálne miesto napríklad opustené polia, avšak nie z jeho počiatku, ale prinajmenšom v stredu, kde máte prehľad o všetkom, čo sa deje okolo vás.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.