web analytics

Načo slúži GPS monitoring vozidiel

GPS Mať okamžitý prehľad, kde sa ktoré vozidlo nachádza, to je aktuálna potreba nie len taxislužby, záchranky či havarijných služieb, ale aj kuriérskych a rozvážkových firiem. A monitoring vozidiel znižuje náklady a zvyšuje efektívnosť autodopravy aj ostatným firmám.

Inštalovaná palubná jednotka vo vozidle, či už osobnom, dodávkovom či nákladnom, sníma signál zo satelitov na obežnej dráhe Zeme a určuje polohu vozidla, rovnako ako pri bežnej autonavigácii. A túto polohu pravidelne odosiela pomocou siete mobilného operátora do riadiaceho strediska, kde sa vyhodnocuje. Majiteľ vozidiel si potom na svojom počítači v kancelárii či na notebooku na služobnej ceste môže po prihlásení do systému nechať zobraziť aktuálnu polohu svojich vozidiel alebo zobraziť posledne prejdenú trasu vybraného automobilu.

Okrem zistenia okamžitej polohy automobilu pre operatívne riešenie nejakého problému je GPS monitoring vozidiel veľmi užitočný aj pri sledovaní a riadení nákladov na dopravu. Tým, že umožňuje mesačne vyhotovovať reporty o pohyboch jednotlivých vozidiel, miestach zastávok či priemerných a maximálnych rýchlostiach vozidiel, podáva obraz o využívaní automobilov vo firme. Zamedzením takzvaných čiernych jázd znižuje celkové náklady na spotrebované pohonné hmoty a efektívne využíva čas vodičov, ktorí si pri existencii monitoringu vo svojom aute nedovolia jazdiť v pracovnej dobe pre súkromné účely.

Zamestnávateľ, ktorý so svojimi zamestnancami uzatvorí dohodu o využívaní prideleného vozidla na súkromné účely a príslušne daňovo túto dohodu ošetrí, rovnako môže monitoring vozidiel využiť na vyhodnocovanie týchto jázd a na vyčíslenie príslušných nákladov. Prepínačom v kabíne automobilu vodič pred jazdou prepne gombík z polohy „služobná jazda“ do polohy „súkromná jazda“ a na konci mesiaca môžu byť tieto jazdy zvlášť evidované.

Zvýšenie efektívnosti práce, ktoré monitoring vozidiel firme prináša, môže pomôcť znížiť stavy zamestnancov, znížiť náklady na PHM, pneumatiky, oleje či údržbu a tak lepšie obstáť v konkurenčnom boji. Takisto pomáha monitoring vozidiel pri fakturácii jednotlivých jázd odberateľom zdokladovať skutočne vynaložené náklady pri opakovaných jazdách pre zákazníka.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.