web analytics

Nemrznúcu zmes nestačí iba naliať

Stojí vaše auto vonku pred bytovkou? Prezuli ste pneumatiky za zimné? Tým ale príprava vášho motorového miláčika na zimu nekončí. Ak aj máte v poriadku nemrznúcu zmes v chladiči motora, nezabudnite na nemrznúcu kvapalinu aj do ostrekovačov čelného skla vášho auta.

Zimná kvapalina do ostrekovačov áut sa predáva v rôznych koncentráciach, najbežnejšie sú tie s odolnosťou voči zamrznutiu do -20 °C, prípadne do -30 °C. Na začiatku zimy, keď sa vyskytujú nočné mrazy do cca -5 °C a v nádržke ostrekovača máte ešte čistú vodu, prípadne letnú zmes, stačí takýto koncentrát na doliatie, ak ho bude aspoň tretina objemu nádržky ostrekovača. Po zriedení s vodou v nádržke by mal celý objem zniesť bez problémov prvé nočné mrazíky. Pozdejšie, po spotrebovaní náplne, dolejte nádržku zvyškom koncentrátu, tým si zaistíte odolnosť aj voči silnejším mrazom.

Ale len doliatím nemrznúcej zmesi do nádrže pre ostrekovač čelného skla ste zamrznutiu ostrekovača nepredišli. Pretože v čerpadle, potrubí a v tryskách je stále len čistá voda, ktorá zamrzne pri poklese teploty vzduchu pod bod mrazu. A poškodí ich.

namraza

Preto je potrebné po doliatí nemrznúcej zmesi do nádržky prestreknúť celý systém ostrekovačov čelného skla, prípadne zadného okna a reflektorov, kým z trysiek nezačne prúdiť zimná zmes z nádržky. Len tak zabránite zamrznutiu rozvodov, prípadne trysiek a ich znefunkčneniu.

Počas zimného obdobia je dobré mať v aute po ruke škrabku na ľad na oknách. Dostanete ich na benzínovej pumpe alebo v špecializovaných auto-moto predajniach. Ráno po naštartovaní motora a nasmerovaní prúdu vzduchu na čelné sklo oškrabte najskôr bočné sklá a potom aj čelné, ktoré sa medzitým trochu zohrialo prúdiacim vzduchom z kúrenia. Silnú vrstvu námrazy, napríklad po mrznúcom mrholení, zo skla odstránite pomocou rozmrazovacieho spreja alebo roztoku s rozprašovačom.
 


 

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.