web analytics

Ako si vybrať ďalekohľad

Keď chodíte na turistické výlety alebo len pozorujete vtáctvo v okolí vašej záhrady, narazíte na rovnaký problém. Najzaujímavejšie objekty vášho záujmu sú od vás ďaleko. Krásna skala na obzore, kam nestihnete zájsť, zaujímavý dravec na strome, z ktorého uletí, keď sa priblížite. Ako si pozrieť detaily oboch? Pomôže vám ďalekohľad. Ovšem musíte si správne vybrať najvhodnejší typ.

Ďalekohľady sú optické zariadenia a platia pri nich podobné princípy, ako pri fotoaparátoch. Ich hlavnými parametrami sú priblíženie a svetelnosť. Čím viac chceme zväčšiť pozorovaný objekt, tým väčšie priblíženie by mal náš ďalekohľad mať. S tým ale rastie veľkosť a hmotnosť ďalekohľadu a na to musíme myslieť, keď si balíme batoh na turistiku. Priveľká záťaž nás skôr na výlete unaví.

Svetelnosť ďalekohľadu rozhoduje o jeho použití v zhoršených svetelných podmienkach. Nadránom lebo podvečer, keď ubúda slnečného svitu, za šera rozhoduje, ako kvalitný obraz budete mať pred sebou. Väčšia svetelnosť sa dosahuje najmä väčším priemerom objektívu ďalekohľadu a to opäť znamená nárast hmotnosti. A samozrejme aj ceny.

Legacy 10x50

Orientáciu v priblížení a svetelnosti ďalekohľadov uľahčuje ich označenie. Napríklad 7×50 znamená, že ďalekohľad zväčšuje sedemkrát a má priemer objektívu 50 mm. A 10×25 je ďalekohľad s desaťnásobným zväčšením a priemerom 25 mm. Kým prvý približuje menej, má ale jasný obraz aj za šera, druhý ďalekohľad približuje desaťkrát, ale obraz bude jasný len za jasného dňa. Zato je ale ľahký, pretože je menší.

Aké ďalekohľady budú vhodné pre vás, záleží od toho, kde ich chcete používať. Pre potulky prírodou a pozorovanie zveri budú lepšie poľovnícke ďalekohľady, pre svoju vysokú svetelnosť. Aj v šere lesného porastu jasne uvidíte zver a vtáky. Pre bežnú turistiku alebo cykloturistiku sú vhodnejšie ľahšie ďalekohľady s nižšou svetelnosť, keďže sa vonku pohybujeme len cez deň. Pri pozorovaní fauny v okolí záhrady hmotnosť nehrá významnú úlohu, záleží na vás, kedy chcete ďalekohľad používať.

Pri výbere ďalekohľadov sú aj ďalšie dôležité parametre, ktoré treba zobrať do úvahy, ale svetelnosť a priblíženie sú základné kritériá, ktoré určujú vhodnosť ďalekohľadu pre zamýšľané použitie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.