web analytics

Oplatí sa elektrická reťazová píla?

Na delenie drevených dosák a hranolov sa používajú ručné alebo elektrické píly rôznych druhov. Naproti tomu spracovanie dreva pri tesárskych prácach alebo pri spiľovaní stromov je doménou motorových píl. Ak však nepracujete v hlbokom lese, ale na záhrade pri dome, stojí za úvahu elektrická reťazová píla?


Motorová píla predstavuje vysoký výkon a nezávislosť. Ak máte bandasku s benzínom a olejom do motora aj na mazanie reťaze, môžete pracovať prakticky neobmedzene, čo sa času alebo vzdialenosti od civilizácie týka. Takáto píla je však pomerne ťažká, hlučná a spaľovací motor je tiež zdrojom vibrácií. Rezať konáre na strome alebo likvidovať spadnutý strom na záhrade je náročné aj pre susedov, bývajúcich hneď vedľa vás.

Naproti tomu elektrická reťazová píla disponuje rovnakým výkonom, ako väčšina motorových píl nižšieho a stredného výkonu, pričom má ale zhruba polovičnú hmotnosť a práca s ňou je menej fyzicky náročná, čo ocení najmä záhradkár, ktorí nie je profesionálnym piľčíkom. Pri rezaní dreva elektrickí reťazová píla produkuje menší hluk aj menej vibrácií.

Daňou za tento komfort je elektrický prívod a nutnosť dbať na jeho bezpečnosť pri pílení. Musíte neustále dávať pozor, kde je elektrický kábel, či vám nekrižuje uvažované miesto rezu a či máte dostatočne dlhú aj výkonovo dimenzovanú predlžovačku.

Na druhej strane je treba povedať, že v elektrine dostávate podstatne lacnejšiu energiu, ako je jej cena v benzíne s olejom pre dvojtaktné motory. Ani nemusíte mať dostatočné zásoby benzínu a oleja. Mazací olej na reťaz píly a jeho spotreba je u oboch druhov rovnaká.

Čo ale u elektrickej reťazovej píly chýba, je absencia pravidelnej údržby vzduchového filtra či výmena zapaľovacej sviečky. Tiež sa nemusíte trápiť štartovaním. Jednoducho po stisnutí spínača píla beží a môžete píliť. Jednoduchšia je aj údržba a čistenie píly po práci.

Ak potrebujete použiť reťazovú pílu na gazdovstve alebo v sade len sporadicky, alebo pripravujete len palivové drevo v dosahu elektrickej siete, je elektrická píla pre vás výhodnejším a lacnejším riešením bez nárokov na komplikovanú údržbu a prípravu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.