web analytics

Plastové pletivo: najčastejšie mýty o oplotení a jeho stavbe

Plastové pletivo je drahé, s nepekným dizajnom, nízkou odolnosťou a montáž je lepšie nechať na profesionála. Je to naozaj tak?

Oplotenie plní viacero dôležitých funkcií. Okrem toho, že vymedzuje pozemok od okolia, disponuje aj ochrannou a estetickou funkciou.

Majitelia rodinných domov, pozemkov, záhrad, firiem či priemyselných areálov majú možnosť vybrať si z pestrej ponuky plotov. Medzi najobľúbenejšie patrí oplotenie z pletiva, ku ktorému sa, paradoxne, viaže aj najviac mýtov.

6 mýtov o pletive, ktorým by ste nemali veriť

Nie je dostatočne pevné a odolné

Pletivo môže len ťažko v odolnosti a pevnosti konkurovať, napríklad betónovým či gabionovým plotom. Napriek tomu aj medzi pletivami nájdete také, ktoré sú pevné a odolné.

Klasikou medzi pletivami je 4-hranné pozinkované alebo poplastované pletivo. Pletivo Klasik sa vyrába z pozinkovaného drôtu v hrúbke 1,65 mm, s poplastovaním 2,5 mm. Avšak keď si vyberiete plastové pletivo Klasik PVC SUPER, to disponuje hrúbkou drôtu až 1,8 mm, s poplastovaním 2,8 mm.

Poplastované zvárané pletivo sa vyrába vo viacerých variantoch, pričom najodolnejšie a najpevnejšie je zvárané pletivo Forte Medium. Disponuje hrúbkou drôtu 2,2 mm, resp. 2,5 mm s poplastovaním.

V prípade, že si vyberiete zvárané panely, získate nielen veľmi pevné, ale aj štýlové oplotenie. Napríklad plotové dielce Delfín sú vhodné i pre majiteľov veľkých psov.

Má krátku životnosť

Najbežnejšie 4-hranné pozinkované pletivo s hrúbkou 2 mm má minimálnu životnosť 6 rokov. V prípade, že po uplynutí tejto doby na ňom zbadáte koróziu a vhodným spôsobom ju ošetríte, vydrží oveľa dlhšie.

Poplastované pletivo Klasik PVC super slúži svojmu majiteľovi dlhé roky a zvyčajne pre neho predstavuje iba jednorazovú, aj keď v porovnaní so štandardnými poplastovanými pletivami, trochu vyššiu investíciu.

Zvárané poplastované pletivo v rolkách disponuje 15-ročnou zárukou na vysokokvalitnú povrchovú úpravu.

Montáž je náročná

Inštaláciu 4-hranného pletiva, zváraného pletiva v rolkách alebo zváraných panelov zvládne každý, trochu zdatný domáci majster, aspoň s jedným pomocníkom. Ku každému pletivu je dodávaný stručný a prehľadný návod na montáž doplnený o ilustračné obrázky.

Napríklad zvárané pletivo Plastirol sa k stĺpikom UNIX pripevňuje spinkami, na šponovací drôt zabudnite. Na vyšponovanie sa využíva napínací hrebeň, ktorý je súčasťou plotového príslušenstva. Montáž je jednoduchá a rýchla.

Je drahé

Cena pletiva sa odvíja od jeho parametrov, najčastejšie od hrúbky drôtu a veľkosti oka. Ak hľadáte ekonomicky najvýhodnejšie pletivá, dobrou voľbou je 4-hranné pozinkované alebo poplastované pletivo. Na výber je viacero variantov.

Aj medzi zváranými pletivami v rolkách alebo zváranými panelmi nájdete alternatívy, ktoré sú ekonomické. Cena pletiva závisí od voľby konkrétneho produktu a jeho vlastností.

Vyzerá nudne

Ani najobyčajnejšie 4-hranné poplastované pletivo nemusí vyzerať nudne, pokiaľ ho využijete, napríklad ako nosný prvok pre popínavé rastliny.

Zaujímavým dizajnom disponujú zvárané pletivá v rolkách. Zoženiete ich nielen v zelenej, ale aj antracitovej farbe.

Atraktívny vzhľad nemožno uprieť ani zváraným panelom. Jednotlivé plotové dielce sa od seba odlišujú aj dizajnom. Stačí si vybrať tie, ktoré sa vám páčia najviac a spĺňajú ďalšie, pre vás dôležité parametre.

Neposkytuje súkromie

Ak hľadáte maximálnu mieru súkromia, pletivo môže v tomto smere len ťažko konkurovať, napríklad betónovému či gabionovému plotu.

Avšak nedostatok súkromia pri oplotení pletivom vyriešite tak, že naň nainštalujete tieniacu sieť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.