web analytics

Ako si na motorke užiť jazdu so spolujazdcom

Motorka je výborný spôsob, ako sa odreagovať po náročnom dni, či už jazdíte sami alebo s ďalšími motorkármi. Možno ale raz budete chcieť tieto výlety zdieľať s niekým blízkym, kto na motorke nikdy predtým nesedel. Máme pre vás niekoľko tipov, ako potencionálneho spolujazdca hneď na začiatku nevystrašiť, najmä ak má z jazdy obavy.

Jazda so spolujazdcom môže pri jazde na motorke úplne zmeniť zážitok.

Vysvetlite spolujazdcovi, čo môže očakávať

Ak máte v pláne vyraziť na krátku jazdu s niekým, kto na motorke nikdy predtým nesedel, trpezlivo mu pred jazdou vysvetlite, čo môže očakávať. Pri samotnej jazde na rozhovor príliš priestoru nie je. Dohodnite si preto signál, na základe ktorého motorku zastavíte.

Počas jazdy platí niekoľko zásad, o ktorých by mal váš spolujazdec vedieť. Vysvetlite mu napríklad to, že keď zastavíte, nemá dávať dole nohy zo stúpačiek, alebo že by vás mal pri vchádzaní do zákrut napodobňovať, a nie sa snažiť motorku vyvažovať protipohybom. Vyhnete sa tak situáciám, ktoré vyžadujú použitie motolekárničky.

A hlavne svoju potenciálnu spolujazdkyňu alebo spolujazdca uistite, že je v tých najlepších rukách!

Majte vhodné oblečenie

Ak jazdíte pravidelne, určite používate adekvátne oblečenie. Mať na mieste spolujazdca peknú slečnu v plavkách je síce krásna predstava, ale rozhodne to nie je bezpečné. Ak sami nemôžete zaobstarať vhodné oblečenie, niekde si ho pre spolujazdca požičajte. Správne oblečenie môže totiž zachrániť aj život.

Dávajte si pozor pri nasadaní na motorku

Je dôležité dávať si veľký pozor pri nasadaní na motorku. Určite nechcete, aby vaša mašina skončila na zemi už na začiatku cesty. Zbytočne by vám to skazilo celý zážitok z jazdy.

Ako teda na motorku správne nasadnúť? Všeobecne platí, že spolujazdec musí nasadanie alebo zosadanienahlásiť, napríklad tým, že poklepe vodičovi na rameno. Spolujazdec by mal nasadať až po vodičovi, najlepšie z ľavej strany, aby sa nespálil o výfuk, ľavú nohu položiť na stúpačku a pravú prehodiť cez motorku.

Správne sa držte

Počas jazdy určite nechcete spolujazdca stratiť. Preto sa pred jazdou uistite, že váš spolujazdec vie, ako sa správne držať. Osvedčenou metódou držania je, keď vás spolujazdec jednou rukou objíma okolo pása a druhou sa pridržiava nádrže. S rukou okolo pása máte väčšiu istotu, že spolujazdec stále sedí za vami. Ďalším variantom držania sú madlá, ktoré spolujazdec nájde po stranách.

Kde na prvú spoločnú jazdu vyraziť?

Vybrať na prvú jazdu vo dvoch neznámu trasu nie je práve najlepšia voľba. Vyberte si skôr kratšiu trasu so zaujímavým cieľom. Pre vášho spolujazdca tak bude prvá skúsenosť spojená s príjemnými spomienkami. Ak ho hneď pri prvej jazde vyľakáte na smrť, síce na ňu len tak nezabudne, ale bude to tiež jediná jazda, ktorú absolvuje.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.