web analytics

Plot na zemných skrutkách sa ľahko presúva

Väčšina plotov oddeľuje susedné pozemky, alebo oddeľuje rozdielne využívané plochy, natrvalo. Teda do konca životnosti plota či skôr jeho pletiva. Ak však potrebujete niektoré plochy oddeliť len na ohraničený čas, povedzme obdobie niekoľkých rokov, vytvárať plot s betónovým základom vychádza ako zbytočná časová a finančná investícia. Pre takéto účely je ideálny plot na zemných skrutkách. Ľahko ho postavíte, ľahko ho premiestnite a ľahko ho aj úplne odstránite.

Výhodu oplotenia na zemných vrutoch oceníte aj vtedy, keď ste pôvodne vôbec neplánovali plot presúvať na iné miesto. Ja som sa musel takýmto problémom zaoberať nedávno, takže mám so stavbou oplotenia so zemnými skrutkami bohaté skúsenosti a teraz už aj s jeho odstraňovaním, prípadne premiestňovaním. Nie je to nič náročné, dá sa to zvládnuť bez mechanizácie aj bez elektrickej energie a ide to bez problémov aj v jednom človeku.

V krátkosti uvediem, že stavba oplotenia na zemných skrutkách spočíva v zaskrutkovaní masívnej oceľovej pozinkovanej zemnej skrutky do pôdy a osadení bežného oceľového stĺpika do nej. A potom už stačí natiahnuť dva alebo tri rady napínacích oceľových drôtov a zavesiť pletivo, najčastejšie kosoštvorcové. Odpadá kopanie alebo vŕtanie jám, odvoz zeminy, dovoz štrku, cementu a vody a betónovanie. A čakanie na vytvrdnutie betónu.

Všetko, čo komplikuje zhotovenie plota, komplikuje aj jeho odstránenie, prípadne premiestnenie. Samá drina. A ako ľahké a jednoduché je postaviť plot na zemných skrutkách, tak jednoduché je ho premiestniť. Keď viete, ako na to. Niektoré detaily si ale radšej nechám pre seba, lebo „nepřítel naslouchá“.

Najprv si treba vyznačiť líniu nového umiestnenia plota. A v tejto línii krovinorezom úplne odstrániť rastliny. A potom osadiť zemné skrutky, ideálne pomocou stĺpikovej vodováhy, aby boli kolmo. A do nich oceľové stĺpiky. Pre urýchlenie práce som použil štyri vruty a štyri stĺpy, dokúpené pred akciou. Potom už som používal tie vybraté zo zeme.

Súvisiace:  Úsporné riešenie pre majiteľov rodinných domov a veľkých záhrad

Po osadení prvých nových stĺpov je potrebné odstrániť viazací drôt, ktorý upevňuje pletivo k pôvodným stĺpom. A vybrať stĺpy so zemnými vrutmi zo zeme. Spôsobov je niekoľko, ale každý z nich je menej namáhavý, ako vyberať zabetónované stĺpy. Nezabudnite každú dieru v zemi po vrute zasypať jemným kamenivom alebo zeminou, nech si nejaké zviera v nej nezlomí nohu.

Potom už stačí pletivo spolu s napínacími drôtmi pritiahnuť k novým stĺpom a pripevniť ho k nim. A vybrať staré stĺpy zo zeme a osadiť na novú líniu. A opäť pritiahnuť pletivo k novým stĺpom.

Ak je uhol starého a nového plota veľký, je potrebné uvoľniť pletivo z viac, ako len jedného či dvoch stĺpikov, aby sa s ním dalo manipulovať. Možno ho bude potrebné úplne zvesiť z plota. Po osadení stĺpov so šikmými oporami, čo býva zvyčajne po 25 metroch plota alebo pri každej zmene uhla plota, môžete napnúť napínacie drôty a pletivo zafixovať k drôtom aj stĺpom.

Výhodou práce so zemnými skrutkami je to, že nepotrebujete veľkú partiu, hoci vo dvojici alebo trojici ide práca rýchlejšie do ruky. Neobmedzuje vás čakanie na tvrdnutie betónu, ani vás nepoháňa rýchlo vpred. Nemôže vám betón chýbať ani zvyšovať. A nijaký materiál pri presune plota nie je znehodnotený, s výnimkou viazacieho drôtu.

A prakticky okamžite je nový plot hotový a môže slúžiť svojmu účelu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.