web analytics

Porovnanie vinyl vs. laminát: Aký typ podlahy je vhodnejší pre vašu domácnosť?

Laminátové a vinylové podlahy predstavujú ideálne riešenie v prípade, ak hľadáte do svojej domácnosti ľahko inštalovateľné a cenovo dostupné podlahové krytiny. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že majú veľa spoločného, opak je pravdou. Pozrite si prehľad základných rozdielov, ktoré môžu zavážiť pri vašom rozhodovaní.

Aký je základný rozdiel medzi vinylovou a laminátovou podlahou?

Najväčším rozdielom je materiál, z ktorého sú tieto dve krytiny vyrobené. Zatiaľ čo vinyl je vyrobený zo syntetického materiálu, plastu, laminátové podlahy sú z viac ako 90% tvorené na báze drevovlákna. To sa následne odzrkadľuje na ich rozdielnych vlastnostiach:

Vzhľad a dizajn

Vo všeobecnosti platí, že laminátové resp. plávajúce podlahy dokážu viac autenticky imitovať ručne opracované tvrdé drevo, keramiku alebo kameň. Väčšia hrúbka laminátových podláh zároveň dodáva pocit vyššej hrejivosti a mäkkosti, ako je tomu pri vinyle.

Vodeodolnosť

Čo sa týka vodeodolnosti, víťazom sú jednoznačne vinylové podlahy, vyrobené z polymérových vodotesných materiálov, ktoré znesú aj veľký objem vody. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ako je napríklad kúpeľňa alebo pivnica, by preto mal byť vinyl jasnou voľbou.

Čistenie a údržba

Dá sa povedať, že obe varianty sú pomerne nenáročné na údržbu, avšak vinylové podlahy poskytujú širší rámec vhodných čistiacich metód. Plávajúce podlahy, ktoré majú zníženú odolnosť voči vlhkosti, je vhodné čistiť skôr suchými metódami (metlou alebo len jemne vlhkým mopom).

Odolnosť a životnosť

Aj keď je laminátová podlaha veľmi pevná a odolná, môže dôjsť k jej poškodeniu v dôsledku vody. Zároveň poškriabanie či iné poškodenie jej vrchnej vrstvy častokrát predstavuje neopraviteľný problém. Životnosť sa odhaduje v rozmedzí 10 až 25 rokov. Odhadovaná doba životnosti pri vinyle je v priemere 20 rokov, všetko však závisí aj od správnej starostlivosti a údržby.

V aspektoch, ako je náročnosť vlastnej inštalácie, nákladovosť či výber farieb a vzorov sú obe varianty viac menej totožné.

Zdroj obrázku: vovidzha / Shutterstock.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.