web analytics

Solárna energia je dostupná bežným ľuďom

Alternatívne zdroje energií nás nezaujímajú, kým máme dosť peňazí na zaplatenie dodávok zo siete. Ak však bývame mimo civilizácie, kam potrubia a káble nevedú, situácia sa diametrálne mení. Rovnako tak vtedy, ak stratíme zdroj príjmov či ceny na trhu prudko vzrastú. Ako si zachovať určitú mieru komfortu a pritom neprísť „na psí tridsiatok“?

Na úvod je treba povedať, že je veľmi pohodlné prísť domov do bytu, ktorý je príjemne vykúrený, po otočení kohútikom tečie v kúpeľni teplá voda a kávu si vieme pripraviť stlačením tlačidla kávovaru. Za tým všetkým sa skrýva množstvo práce tých, ktorí sa starajú, aby energia k nám bez problémov prúdila a na konci toho všetkého je faktúra za odobranú energiu. Jej úhrady bývajú čím ďalej tým menej pohodlné 😉

V poslednom období prudko vzrástol počet ľudí, ktorí sa začali zaujímať o obnoviteľné zdroje energie. Pohnútkou k tomu nie je vždy len nárast cien elektriny a plynu, teda najpoužívanejších zdrojov energie na svietenie, varenie a kúrenie v bytových domoch aj rodinných domoch či rekreačných objektoch. Môžeme k nim zaradiť aj zmenšujúce sa zdroje fosílnych palív a nezriedka aj environmentálny pohľad na situáciu.

Pre mnohých ľudí je alternatívna energia synonymom pojmu solárna energia. Slnko je silným zdrojom a v ľudských merítkach aj nevyčerpateľným zdrojom energie, hoci nie jediným. Ale je zrejme najviac využívaným, či už na vykurovanie pomocou vzduchu či vody, ale samozrejme aj na priamu výrobu elektrickej energie pre potreby lokálnych zariadení, rekreačných objektov ale dnes už aj plne elektricky sebestačných domov pre celoročné bývanie. Prevádzkovanie solárnej elektrárne však vyžaduje nemalú dávku kutilstva a znalosti z prevádzkovania elektrických zariadení.

Alebo sa obrátiť na odborníkov, ktorí zabezpečia dodávku kompletného zariadenia a tiež sa postarajú o možnosť „uskladnenia“ prebytkov výroby elektriny s možnosťou ich čerpania v nepriaznivom období. Zelená elektrina získava stále väčší podiel na spotrebe elektrickej energie domácností a s rozvojom elektromobility bude jej podiel stále rásť. Nespornou výhodou je spotreba v mieste produkcie, čo má nemalý vplyv nie len na pokles významu centrálnych zdrojov, ale aj na zníženie záťaže distribučných vedení. To všetko v konečnom dôsledku môže mať významný vplyv na prebiehajúce klimatické zmeny.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.