web analytics

Teplo zo vzduchu

V bytovke sa o teplo veľmi starať nemusíme. Stačí nastaviť termostat a všetko je vybavené. Teda okrem účtu za vykurovanie. V rodinnom dome sa musíme o svoje teplo sami postarať. Nie len zaplatiť účet za kúrenie, ale aj určiť spôsob vykurovania. Správny výber mám pomôže výrazne ušetriť čas a najmä peniaze.

Klasikou na vidieku je kúrenie pevným palivom, najčastejšie ľahko dostupným drevom. To vás zohreje trikrát. Pri dovoze, pri štiepaní a nakoniec pri spaľovaní v peci či krbe. Skrátka nízku cenu paliva vyvažuje vysoká prácnosť.

Pohodlné je vykurovanie plynom. Nemyslím staré gamatky, ale plynový kotol na kúrenie aj ohrev vody. Takmer bez starostí a bez práce, len tie účty za plyn! A to nehovoríme o cene za kotola jeho inštaláciu.

Práve v čase, keď zvažujete obnovu vykurovacieho systému u vás doma, je vhodné porozmýšľať o komplexnej zmene systému. Pevné palivá sú náročné na skladovacie priestory aj fyzickú námahu, elektrina alebo plyn sú zase dosť drahé a ste závislí od distribučnej siete. Pritom teplo je všade okolo vás.

Tepelné čerpadlá získavajú energiu z okolia

K najznámejším patrí technológia získavania tepla zo zeme. Ale aj bez termálnych prameňov alebo hĺbkových vrtov môžete kúriť vo svojom dome bez nutnosti rúbať drevo či fedrovať uhlie. Stále viac sa rozširujú tepelné čerpadlá vzduch/voda, získavajúce teplo pre dom z vonkajšieho okolia. Podľa typu a výkonu môžete tepelným čerpadlom kúriť aj pri teplote vonkajšieho vzduchu do -25°C.

Každé tepelné čerpadlo je vhodné doplniť štandardným vykurovacím telesom pre vyrovnávanie špičiek. Či už potrebujete zvýšený príkon napríklad pri väčšej spotrebe teplej vody napríklad pri kúpaní vo vani alebo pri prudkých výkyvoch teplôt a potrebe viacej prikúriť. Drvivú väčšinu času vám však tepelné čerpadlá vzduch/voda ohrejú vodu na kúrenie alebo na spotrebu v domácnosti natoľko, že dodatočný ohrev nebudete potrebovať. Celkove tak vaše ročné náklady na kúrenie a ohrev vody výrazne klesnú.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.