web analytics

Povinnosti v domácnosti

Už odmalička nám rodičia hovorili, že keď si splníme povinnosti, čaká nás odmena. Samozrejme, očakávať, že nám niekto len za to, že umyjeme dlažbu, poutierame riady alebo upraceme si izbu, dá darčekový kôš alebo maškrty, ktoré obľubujeme, by bolo zbytočné. Povinnosti v domácnosti si musíme plniť, či sa nám to páči, alebo nie.

Lepšie začať hneď odmalička

Keď naučíte svoje deti už v útlom veku k zodpovednosti a plneniu si povinností, v budúcnosti im o to uľahčíte život. Stačí sa len poobzerať okolo seba. Určite ste mali možnosť všimnúť si mamičky, ktoré by namiesto toho, aby dieťaťu prikázali, že má niečo urobiť, urobili to za neho. Takýmto spôsobom ale dieťa nenaučíte zodpovednosti. Lepšie je, keď začnete hneď odmalička svoje dieťa učiť, že všetko nebude za neho robiť jeho mama/ otec. Tak, ako sa neskúsený zamestnanec skladu bude musieť naučiť manipulovať s vysokozdvižným vozíkom, vy ako rodič budete musieť naučiť svoje dieťa k väčšej zodpovednosti.

hračky

Úlohy rozdeľujte

Nikdy, ale naozaj nikdy neuprednostňujte jedno dieťa pred druhým. Povinnosti v domácnosti sa snažte rovnomerne rozdeliť, aby jedno dieťa netrpelo, zatiaľ čo druhé si bude užívať pozornosť okolia. Samozrejme, dieťaťu nedávajte robiť úlohy, ktoré by mohli ohroziť jeho zdravie. Nedávajte mu ani úlohy, ktoré jednoducho nedokáže splniť, lebo na to nemá predpoklady. Ak napríklad pracujete v sklade, musíte vedieť robiť s manipulačnou technikou. Vaše dieťa by malo vedieť najmä tie základné veci, ako upratovanie si hračiek a detskej izby.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.