web analytics

Pozor na zver na ceste

Pozor na zver na ceste Dni sa krátia a často musíme autom ísť za šera či v tme a preto nie je problém mimo mesta naraziť na zver v okolí ciest. Aby ste nenarazili doslova, dáme vám pár tipov, ako sa tomu vyhnúť a čo robiť, keď sa vyhnúť nepodarí.

Keď to porovnám pár (desiatok) rokov dozadu, tak mám pocit, že zveri je akosi priveľa, že sa premnožila. Ak som ju kedysi stretol na krátkom úseku v lese a v noci, tak teraz si musím dávať pozor na celom úseku asi 50 km a je úplne jedno koľko je hodín. Len neviem, či to poľovníci nestíhajú strieľať alebo to šanujú pre devízových strelcov a nevšimli si, že už máme všetci devízy alebo že Rakúšania sú zvyknutí v turizme na iné služby za svoje peniaze, ako im ponúka táto zdevastovaná krajina. V každom prípade po opustení mesta môžete vidieť od líšky, jazveca, cez kanca a srny po jelene pri cestách a na cestách naozaj čo len chcete. A hoci si dávam pri každej príležitosti jelení guláš, zver z ciest akosi nechce zmiznúť.

Pozor na zver na ceste Zver križuje asfaltové cesty pri svojich cestách z miest úkrytu za miestom, kde hľadá potravu. Mnohé úseky ciest, kde je výskyt zveri vysoký, sú označené príslušnou dopravnou značkou. Oplatí sa ju rešpektovať a upraviť rýchlosť jazdy. Z vlastnej skúsenosti viem, že je bezpečné jazdiť rýchlosťou medzi 60 a 80 km/h a byť v strehu. Srnčia alebo jelenia zver vás môže prekvapiť nie len za zákrutou, ale aj tým, že vyskočí rovno na cestu pred auto! A aj keď sa ponáhľate domov, je ľahšie brzdiť z nižšej rýchlosti, ako zraziť jeleňa z plnej rýchlosti.

Ak sa zver pohybuje alebo stojí na vozovke, pribrzdite alebo zastavte, ale dajte si pozor, aby sa auto nedostalo do šmyku. Ak idete v noci a máte rozsvietené diaľkové svetlá, stlmte ich. Ostré svetlo diaľkových reflektorov zver totiž oslepí a tá sa z cesty ani nehne. Krátke zatrúbenie pomôže ich z cesty upratať.

Ak vám srna cez cestu prebieha, dajte si pozor, kde je jedna srna, býva aj druhá aj tretia. Takže zníženie rýchlosti a opatrnosť je určite na mieste. Rozhodne sa nesnažte prudko točiť volantom v snahe vyhnúť sa zrážke so srnou či jeleňom. Hrozil by vám šmyk (v lese býva na jeseň spadané lístie a na mokrom lístí chytíte šmyk ani sa nenazdáte) alebo vybočenie z jazdnej dráhy. Buď do protismeru, kde môže ísť iné auto, alebo z cesty a do stromu. Ak hrozí zrážka, tak najmenej bolestivé pre vás a vaše auto je práve to zviera, ako stojaci strom či auto idúce v protismere podobne rýchlo, ako vy. V takom prípade brzdite (ABS je výhodou-auto drží smer) a udržujte priamy smer jazdy a snažte sa trafiť zviera prednou časťou auta, kde má najväčšie deformačné zóny a najviac uchránite seba aj auto. V závislosti od rýchlosti pri náraze musíte počítať aj s „vystrelením“ čelných airbagov.

Pokiaľ by ste začali po ceste kľučkovať v snahe zviera zachrániť a vyhnúť sa poškodeniu vozidla nárazom, ľahko môžete skončiť v tom protismere, či v strome, járku alebo na zvodidlách. A pri bočnom náraze ste v aute menej chránení, pretože v tomto mieste sú deformačné zóny slabšie a kratšie. Takže oveľa viacej ohrozujete seba aj svojich spolujazdcov a aj škody na aute môžu byť oveľa väčšie. Je dôležité, aby ste si toto uvedomovali a v prípade, že sa stretu so zverou nemôžete vyhnúť, reagovali reflexívne a hlavne správne.

Pozor na zver na ceste Ak už ste zver zrazili a ostala ležať na ceste, podľa predpisov by ste mali zavolať políciu a tá by sa mala postarať o odpratanie prekážky na ceste. Pokiaľ by ste sa pokúšali zver naložiť do kufra, budú vás popoťahovať za pytliactvo, pretože zver patrí štátu, spravuje ju poľovnícke združenie, ale za škodu spôsobenú zverou nikto nezodpovedá a ani vám škodu nenahradí. A ešte vám policajt môže dať pokutu v duchu okrídleného „neprispôsobil rýchlo jazdy stavu a povahe…“ Nezabudnite, že pri náraze sa vám môže z auta uvoľniť tabuľka s evidenčným číslom vozidla, takže pri kontrole škody na aute a schopnosti jeho ďalšej jazdy si skontrolujte aj toto. Dosť, čo budete mať výdavky s opravou nárazníka, prednej kapoty, svetla či hmlovky.

Najviac zveri pobehuje po cestách na jar a na jeseň. V zime sa srnčia a jelenia zver sgrupuje do veľkých stád, ktoré môžete vidieť na svahoch pod lesom. Pri svojich cestách autom si preto dávajte pozor.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.