web analytics

Prečo vymeniť existujúci zdroj tepla za tepelné čerpadlá?

Vykurujete nehnuteľnosť kotlom na zemný plyn, uhlie, drevo či iné tradičné energetické komodity, ale zároveň koketujete s myšlienkou jeho náhrady za tepelné čerpadlo? Práve pre vás sme pripravili nižšie uvedené riadky.

Prevádzka tepelných čerpadiel je šetrná k životnému prostrediu, tento zdroj tepla dosahuje vysokú efektivitu prevádzky (tzv. vykurovacieho faktora), kedy dokáže vyrobiť aj viac ako päťnásobok energie spotrebovanej na svoju prevádzku. Zároveň, tepelné čerpadlá ponúkajú nezávislosť na dodávkach tradičných energetických komodít, je možné ich inštalovať k nehnuteľnostiam bez ohľadu na veľkosť či využitie. Pomyselnými čerešničkami na torte sú potom dlhá životnosť a spoľahlivosť. Nie je teda divu, že tepelné čerpadlá sú preferovaným zdrojom tepla naprieč Európou, kedy im nehrozí obmedzovanie používania ani dodatočné zdaňovanie.

Nie je dôvod čakať

Práve z vyššie uvedených dôvodov možno aj v nasledujúcich rokoch očakávať zvýšený dopyt po tepelných čerpadlách vo všetkých kútoch Európy, vrátane Slovenska. Pokiaľ teda uvažujete o novom zdroji tepla, nie je dôvod otáľať. Čím skôr sa rozhodnete k akcii, t. j. kúpe tepelného čerpadla, tým skôr:

  • znížite svoje náklady na teplo či teplú vodu,

  • sa zbavíte závislosti na dodávkach či cenách tradičných energetických komodít,

  • sa zbavíte nutnosti skladovať drevo, uhlie, pelety a pod.

Vaše prvé kroky pri výbere tepelného čerpadla môžu smerovať napr. na túto stránku https://www.ivt.sk/sk/sprievodca-vyberom-tepelneho-cerpadla. Na rovnakom webe se dozviete aj:

  • aké sú prevádzkové vlastnosti jednotlivých typov tepelných čerpadiel,

  • aktuálne informácie o štátnej pomoci na obstaranie tepelného čerpadla,

  • ako postupovať pri zmene existujúceho zdroja tepla.

Zdroj obrázku: snapshotfreddy / stock.adobe.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.