Stretávame sa s týmto javom čím ďalej tým častejšie. Najskôr si všimneme malý orosený pásik na spodku okenných tabúľ, neskôr sa rozširujú aj do bokov a nakoniec to môže skončiť tmavými bodkami na stenách v rohoch miestností, ak s tým nič neurobíme. Je to problém okien a ako roseniu okien zabrániť?
Najčastejšie sa s týmto javom stretávajú ľudia, ktorí si vo svojich starších bytoch dali vymeniť staré drevené okná za nové. Aj keď inštalovali plastové okná alebo drevené okná. Problém totiž nie je v oknách a ani v izolačných dvojsklách či trojsklách. Paradoxne, čím sú okná kvalitnejšie a viac izolujú, tým je problém rosenia okien vypuklejší. Hoci ho spôsobujú ľudia a ich staré návyky.
Väčšina ľudí totiž nie je zvyknutá pravidelne svoje byty vetrať a nevedia vetrať správnym spôsobom. Boja sa najmä v zime, že vetraním strácajú drahú energiu z bytov. Ale to platí len pri nesprávnom spôsobe vetrania, keď je otvorená vyklápačka na malú štrbinu takmer celý deň. Vtedy naozaj z bytu uniká teplo, ale vlhkosť v ňom ostáva. Rovnako, ako keď ľudia nevetrajú. Vlhkosť z vydychovaného vzduchu, z potenia sa alebo vzniknutá aj pri varení, ostáva vo vzduchu a pri kontakte s chladnejšími povrchmi kondenzuje. Na sklách, na rámoch či na vonkajších stenách domu.
Ideálnym spôsobom vetrania je otvoriť okno dokorán povedzme na päť minút a vymeniť tak väčšinu vzduchu v byte. Teplý a vlhký vzduch dostaneme z bytu, dovnútra príde čerstvý a suchý vzduch. Zbavíme sa tak nie len vlhkosti, ale aj vydýchaného vzduchu. Rosenie okien sa tak stane minulosťou. Nehrozí vám tak bolesť hlavy ani oplesnutie stien a tým sa zbavíte potenciálneho problému dýchacích problémov.
Správne a pravidelné vetranie je dôležité práve teraz, keď je pre nás bezpečnejšie ostávať radšej doma, aby sme sa chránili pred chorobami. Či už máme home-office alebo sme doma s deťmi. Kvalitné okná nám ušetria náklady na vykurovanie a správne vetranie nás ochráni pred problémom rosenia okien.
Pridať komentár