Asi budete súhlasiť, že trávnik a záhrada sú ozdobou každého pozemku a tiež vizitkou majiteľa. Aby sa v ten váš zelenal a vytváral na pozemku atmosféru lona prírody, musíte mu vytvoriť ideálne prostredie. Všetko to začína ešte pred jeho výsadbou a my vám dáme pár tipov, na čo si pri prípravách na ňu dať pozor.
Na terénne úpravy bager alebo minibager
Či už sa rozhodnete pre siaty alebo kobercový trávnik, mali by ste jeho výsadbu vopred naplánovať, aby investované peniaze a čas neprišli nazmar. Ideálne je konzultovať výsadbu s firmou, ktorá sa zaoberá realizáciou trávnikov alebo okrasných záhrad. Aby sa totiž trávnik ujal, musí pôda spĺňať viacero kritérií.
Úplne prvým krokom by mala byť príprava terénu. Z pozemku by ste mali odstrániť staré stromy, kry, rastliny či balvany, ktoré tam nebudete chcieť. Zároveň by ste mali terén vyrovnať, prípadne navýšiť alebo znížiť podľa vašich predstáv. Ideálny na túto činnosť je bager alebo minibager. Pri úprave terénu si dávajte pozor, aby ste nevytvorili priehlbiny, v ktorých by mohla stáť voda, v opačnom prípade sa trávnik nemusí ujať. Samozrejmosťou by mal byť vyriešený odvod vody z pozemku.
Pri úprave pozemku sa vám môžu hodiť aj niektoré jednoúčelové stroje. Napr. pňové frézy vám pomôžu odstrániť veľké pne stromov, ktoré nie je možné vykopať. Zemné drážkovače zase vedia do zeme vyhĺbiť úzke ryhy, napr. pre potrubie zavlažovacieho systému.
Keď utíchnu stavebné stroje, prichádza zakladač trávnikov
Na výsadbou trávnika či položenie kobercového trávnika musíte pripraviť aj samotnú pôdu. V prvom rade z nej musíte odstrániť burinu a starú trávu. Síce nie najšetrnejším, no najistejším prostriedkom na to je chemický postrek. Následne musíte pôdu prekypriť, aby dostatočne vsakovala vodu.
Tu prichádza na scénu zakladač trávnikov. Nejde o špecializovaného pracovníka, ale o stroj, ktorý vykonáva viacero činností súčasne, klasickým kultivátorom totiž vykonáte iba zlomok práce. Jeho hriadeľ sa točí v smere pohybu stroja a nespracovaný materiál vhadzuje na povrch. Ten následne musíte zhrabať a odstrániť ručne, čo je práca navyše.
Tzv. zakladač trávnikov však pracuje odlišne – jeho hriadeľ sa točí v protismere pohybu stroja a materiál vyhadzuje cez sito. To zabezpečí, že tvrdé hrudy, kamene či hrubé korene sú následnej presypané sypkou pôdou. Tento stroj teda jediným prejazdom sfrézuje zeminu, nakyprí ju a zahrabe spomenuté kamene a hrudy dostatočne hlboko. Toto všetko však musíte robiť na suchej zemi a nie pri daždivom počasí alebo mrholení. Mokrá zemina by sa na valec lepila a pôdu by nebolo možné dobre prekypriť.
Tip pre vás:
Či je pôda pripravená na výsadbu trávnika môžete otestovať tak, že na jedno miesto vylejete kanvicu vody. Tá musí vsiaknuť do pár min, v opačnom prípade nie je pôda dostatočne prekyprená.
Nemáte vybavenie? Pomôže požičovňa stavebných strojov
Príprava trávnika zahŕňa ešte mnoho ďalších detailov, ktoré sme nespomenuli. Ak chcete mať dokonalý trávnik, najlepšie teda bude prenechať jeho realizáciu odbornej firme. Tá okrem potrebných znalostí a skúseností disponuje tiež potrebnou mechanizáciou.
Ani v prípade, že sa rozhodnete založiť trávnik svojpomocne, nemusíte potrebné vybavenie nakupovať. Pomôže vám požičovňa stavebných strojov, kde okrem bagrov, minibagrov či nakladačov môžete nájsť aj spomenuté zakladače trávnikov, pňové frézy, zemné drážkovače, elektrocentrály či ďalšie stavebné stroje a užitočných pomocníkov pri prácach na pozemku.
Pridať komentár