web analytics

Urobte si domov v čase lockdownu útulný

V období, kedy sme nútení tráviť doma doslova 24 hodín denne 7 dní v týždni si naša domácnosť vyžaduje pozornosť viac ako obvykle. V čase koronakrízy na nás útočí nielen nebezpečný vírus, ale často aj pocity úzkosti a depresie. Dôvodov je viac ako dosť. Pomôcť si pritom môžeme aj vylepšením priestoru, v ktorom žijeme.

Trikov, trendov a štýlov, ako zariadiť domácnosť, je veľa. Samozrejme, všetko to vždy závisí aj od vkusu a štýlu samotného majiteľa bytu. Niekto obľubuje moderné zariadenie, iný má rád retro alebo drevené motívy. Sú aj takí, ktorí radi kombinujú rôzne extravagantné kúsky a zahlcujú priestor. Sú aj minimalisti s holými poličkami a stenami.

Skúsme si teraz zobrať zo všetkého niečo a pripraviť návod na útulnú domácnosť, ktorá vám pomôže prežiť náročné obdobie v psychickej pohode.

Charizmatické kusy nábytku

Moderný štýl nábytku je pomerne konzervatívny. Často sa vyznačuje ostrými hranami a čistými tvarmi. Môže mu však tak trochu chýbať hĺbka. Vtedy sa z bytu zvykne vytratiť známe teplo domova.

Pravdepodobne si z detstva dokážete vybaviť tú skrinku u starých rodičov, ktorá bola niečím tak zaujímavá. Keď navštívite rodičov, často vás môže potešiť pohľad na ten starý perinák, odkiaľ ste každý večer vyberali vašu obľúbenú posteľnú bielizeň.

Skúste do svojej modernej domácnosti zaradiť zopár takýchto charizmatických kúskov, ktoré budú niečím iné ako všetko ostatné. Môže to byť stolík, skrinka či komoda, na ktorú postavíte svoju obľúbenú vázu alebo odložíte svoju obľúbenú knihu.

Hrejivé materiály

Poznáte to. Kvalitné nové pohovky sú určite veľmi pekné a pohodlné. Možno obľubujete drahé kožené sedačky a kreslá. Radi do nich usadíte návštevu, nech už príde ktokoľvek.

Aj ten najdrahší gauč však dostáva úplne iný nádych s mäkkými vankúšikmi, hrejivými prikrývkami a inými textilnými doplnkami, ktoré z neho urobia doslova najlepšie miesto v domácnosti.

Nebojte sa vybrať si zaujímavé obliečky, nie je to len výsada detskej izby. Tak ako teplá prikrývka na gauči, obliečka reprezentujúca vašu osobnosť a pocity dokáže aj z postele urobiť príjemnejšie miesto na oddych.

To všetko sú materiály, ktoré zahrejú fyzicky, ale aj na duši. Vždy, keď sa do nich zabalíte.

 

Zdroj obrázku: {Image Supply} / Shutterstock.com

Nepreháňajte to s bielou

Ďalším moderným trendom súčasnosti je jednofarebnosť a jednoduchosť. Keďže platí, že biela farba opticky zväčšuje priestor v menších bytoch, mnohí si svoje nové bývanie zariadia kompletne do bielej farby. Biele steny, biely nábytok, často aj biele spotrebiče.

Na takýto interiér sa veľmi dobre pozerá, ale až tak dobre sa v ňom nebudete cítiť. Prišli veľa bielej totiž vyvoláva pocit chladu. Ten sa začína v mysli a niekedy ho môžete cítiť aj fyzicky.

Chlad určite nie je to, čo chcete, aby váš domov vyžaroval. Preto zvoľte radšej kombináciu bielej s inými farbami. Skúste čierno-biele prevedenie. Lepšie však bude fungovať, ak bielu skombinujete s teplejšími farbami. Tie odstránia chladný nádych z interiéru a dodajú vášmu bytu aj iskru.

Hra so svetlom

Zrkadlá sa považujú za ďalší dobrý trik pre optické zväčšenie malého interiéru. Treba povedať, že v tomto ohľade skutočne fungujú. A sú vhodnejšie ako priveľa bielej.

Zrkadlami však môžete priestor vo vašom domove aj ozvláštniť. Nástenné alebo stojace zrkadlá majú často veľmi pekné, až umelecké rámy. Stolové zrkadlá môžu ideálne rozžiariť nudný kus nábytku. No a modernému interiéru s ostrými hranami a líniami dokážu dodať šmrnc správne zvolené okrúhle zrkadlá.

Okrem toho, pri správnom umiestnení zrkadiel a osvetlenia, môžete vytvoriť v izbe skutočne zaujímavú a neopakovateľnú domácu atmosféru.

Pozor, po čom šliapete

Existuje ničím nepodložené pravidlo, že na podlahe s dreveným motívom sa človek cíti oveľa lepšie. Pritom ako materiál vôbec nemusí byť použité drevo. Už len jeho motív má v sebe akúsi zvláštnu silu na pocity človeka.

Zvoľte preto pod vaše nohy drevo. Podlaha by taktiež nemala pôsobiť chladne. Ak máte vyššie spomínané tendencie ladiť interiér príliš do biela, vyberte k nemu tmavšiu podlahu. Svetlejšia podlaha, nie však biela, sa odporúča v prípade, ak máte doma málo svetla alebo priveľa tmavého nábytku.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.