web analytics

Nástrahy klimatizácie: vyhnite sa im!

Klimatizácia má množstvo výhod a benefitov. Ochladzuje váš byt počas horúceho leta. V chladných jesenných dňoch si ňou naopak môžete prikúriť. Moderné klimatizačné jednotky dokážu dokonca vyčistiť vzduch prúdiaci v miestnosti. Klimatizácia do bytu má za cieľ maximálnezvýšiť komfort vášho bývania. Aby tomu tak skutočne bolo, treba sa snažiť eliminovať všetky nástrahy, ktoré s inštaláciou a používaním klimatizácie súvisia.

Aké nevýhody prináša používanie klimatizácie? Prečítajte si päť najčastejších nástrah, ktorými vás môže vaša klimatizačná jednotka prekvapiť a vyvarujte sa im.

1. Vybrali ste nevhodný typ klimatizačnej jednotky
Tento problém býva pomerne častý. Na internete si na základe vlastného uváženia vyberiete, ktorá klimatizácia do bytu by bola pre vás najvhodnejšia, no zabudnete sa poradiť s odborníkom. Keď ho následne privoláte k montáži zistíte, že váš výber nebol vhodný. Každý byt, do ktorého sa klíma inštaluje je špecifický, preto sa nemôžete riadiť všeobecnými pravidlami. Dôležitá je obhliadka priestoru, po ktorej vám firma navrhne na výber z konkrétnych typov klimatizácii, ktoré sú vhodné priamo pre vaše podmienky a zároveň spĺňajú vaše požiadavky.

Pri výbere novej klimatizačnej jednotky si preto vždy nechajte poradiť od profesionálov, ktorí majú s predajom a montovaním klimatizácií dlhoročné skúsenosti. Dokážu zodpovedať všetky vaše otázky a vopred vás upozorniť na problémy a riziká, o ktorých ste v súvislosti s používaním klimatizácie ani netušili.

2. Klimatizáciu ste vo vašom byte nesprávne umiestnili
Práve preto máte teraz vyšší účet za elektrinu a seknuté kríže. Pri nesprávnom umiestnení nemôže klimatizačná jednotka fungovať efektívne a dokonca môže ohrozovať vaše zdravie. Klíma do bytu by mala byť vždy inštalovaná odborníkom, ktorý pri práci zohľadní vaše požiadavky i dispozičné riešenie bytu.
Vnútornú klimatizačnú jednotku nemontujte na steny, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Klimatizácia sa bude prehrievať a na vychladenie miestnosti spotrebuje oveľa viac elektrickej energie, čo sa odzrkadlí na vašich účtoch.

Taktiež sa vyhnite umiestneniu vnútornej klimatizačnej jednotky nad posteľ v spálni, sedaciu súpravu v obývačke, pracovný či jedálenský stôl. Klimatizáciu nebudete vedieť optimálne nastaviť, pretože budete stále vystavený chladnému vzduchu, ktorý prúdi cez lamely. Môžete si tak privodiť nepríjemné zdravotné problémy.

3. Klimatizačnú jednotku nečistíte pravidelne a odborne
Mysleli ste si, že namontovaním a spustením celá starostlivosť o klimatizáciu končí? Mýlili ste sa. O klimatizačnú jednotku sa treba pravidelne starať. Len pod touto podmienkou bude fungovať bezpečne a efektívne.

Základné čistenie zvládnete aj sami. Podľa priloženého návodu vyčistite vzduchový filter a povrch vnútornej klimatizačnej jednotky. V rámci bežného týždenného upratovania filter povysávajte alebo umyte vo vlažnej vode a nechajte dôkladne vyschnúť. Povrch klimatizácie utrite vlhkou handričkou, ako keď utierate prach z nábytku.

Raz do roka je potrebné, aby bola klimatizácia do bytu odborne vyčistená a podrobená servisnej prehliadke. Na tento úkon si vždy privolajte profesionálnu pomoc. Pravidelnú ročnú servisnú prehliadku máte so ZSE Klima Bezstarosti v cene klimatizačnej jednotky.

4. Na klimatizácii nemáte správne nastavenú teplotu chladenia
Rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútornou teplotou by mal byť ideálne do 7°C. Ak je teda vonku okolo 30°C, klimatizáciu by ste mali nastaviť na 24 až 25°C. Mnohí však toto odporúčanie nedodržiavajú a počas horúcich letných dní vychladia svoje byty na 20°C. Organizmus však môže pri prechode z veľmi chladného do horúceho prostredia utrpieť teplotný šok. Je to nebezpečné najmä pre starších ľudí a deti.

Pri nesprávnom nastavení teploty na klimatizácii sa nevyhnete ani nástrahám v podobe ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Ak chcete predísť zdravotným problémom, nastavte svoju klimatizačnú jednotku na optimálnu teplotu.

5. Pri používaní klimatizačnej jednotky zabúdate miestnosť pravidelne vetrať
Napriek tomu, že najmodernejšie klimatizácie fungujú aj ako účinné čističky vzduchu, čerstvý vzduch do miestnosti priviesť nedokážu. Preto dbajte na to, aby ste miestnosti, v ktorých máte klimatizačnú jednotku zapnutú naozaj často, pravidelne vetrali.

Počas letných dní je najvhodnejší čas skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota chladnejšia. Pred vetraním klimatizáciu nezabudnite vypnúť. Ak používate klimatizačnú jednotku v zimných mesiacoch na prikurovanie, vetrajte nárazovo niekoľkokrát do dňa. Vypnite klimatizáciu a nechajte pár minút otvorené všetky okná dokorán. Potom môžete klimatizačnú jednotku znovu spustiť. Počas vetrania ju nikdy nenechávajte bežať, zvýšili by ste tak spotrebu elektrickej energie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.