web analytics

Výmena pokazeného LCD na navigácii TomTom

Pri svojich cestách po Slovensku aj po Európe používam navigáciu TomTom Go 730. Je to síce už staršia navigácia, ale stále dobrá a pri udržiavaných a aktualizovaných mapách bezpečne dovedie vždy do cieľa. Nedávno sa u nej objavila zaujímavá závada. Navigácia ukazovala, ale nereagovala na dotyky na LCD. Cez počítač, pri pripojenom USB kábli, fungovala, ale voziť so sebou netbook, aby som mohol zmeniť cieľ v navigácii, sa mi zdalo veľmi pritiahnuté za vlasy. Nakoniec som navigáciu opravil.

Bola to už druhá porucha tejto navigácie, myslím, že za päť rokov jej používania. Tou prvou bola strata kapacity vstavaného akumulátora, čo vlastne ani nie je porucha, skôr opotrebenie. Výmenu batérie v navigácii som popisoval v tomto článku.

Takže som sa popozeral po internete, či sa nedajú kúpiť aj LCD displeje do Tomtom Go 730 a našiel som aj inštruktážne video o tejto poruche aj dve možnosti riešenia. Prvou je výmena na dotyk citlivej vrstvy na displeji za pár eur, ale je to trochu náročnejšie na samotnú výmenu. Alebo výmena kompletného LCD displeja, ktorá sa dá zvládnuť za pár minút. Zvolil som kúpu kompletného displeja s dotykovou vrstvou za asi dvadsať eur, nasledovný text a fotografie dokumentujú výmenu starého displeja v navigácii za nový.

LCD-TomTom

Na obrázku je navigácia TomTom Go 730 a z ebay.com kúpený nový LCD displej, skrutkovač vpravo „torx“ s tvarom presne na skrutky zadného panelu navigácie mám zo sady pre výmenu batérie a nájdete také tvary aj v rôznych sadách skrutkovačov.

LCD-TomTom-02

Na druhej fotke je už LCD vybalené, pripravené na montáž. Ochrannú fóliu z displeja som dal dole až tesne pred jeho montážou, pre istotu.

LCD-TomTom-03

Začneme tým, že vyskrutkujeme dve skrutky v horných rohoch zadného plastu Vľavo hore pri skrutke je gumová krytka konektora externej antény, tú tiež vyberte, je len zasunutá.

LCD-TomTom

Keď sú skrutky vonku, zostáva uvolniť vnútro od čierneho obalu, sú tam plastové výstupky v drážkach v protikuse. Použite úzky skrutkovač a v strede aj na krajoch jemne vypáčte pri súčasnom odtláčaní čierneho plastu smerom von.

LCD-TomTom-05

Keď plastové výstupky pustia, odkloníme vnútro navigačky od obalu.

LCD-TomTom-06

Potom sa dá ľahko vysunúť rám vnútra navigácie aj zo spodu obalu.

LCD-TomTom-07

Rám s LCD a obal s elektronikou sú spojené pružným vodivým plátkom. Najprv vytiahnite vľavo malý konektor napájania, potom uvoľnite po oboch stranách tenkým skrutkovačom poistky vodivého pásika, ten sa potom dá ľahko vytiahnuť.

LCD-TomTom-08

Na obrázku sú obe oddelené časti navigácie.

LCD-TomTom-09

Na tomto obrázku vidno vo svetlom ráme navigácie tmavé výstupky z LCD, ktorými je displej fixovaný v ráme. Rukou opatrne naťahujeme plast hore a druhou rukou sa snažíme skrutkovačom vtlačiť výstupky do otvoru, postupne tak vytlačíme displej z rámu.

LCD-TomTom-10

Oddelený displej od rámu. Pre väčšiu bezpečnosť dielov navigácie odporúčam používať mäkkú podložku, napríklad bublinkovú fóliu, v ktorej bol zabalený nový displej.

LCD-TomTom-11

Vľavo od rámu je nový displej, vpravo starý pokazený. Na ňom je ešte zospodu čierny rámček (tie čierne výstupky, ktoré sme pred chvíľou vytláčali z rámu navigácie).

LCD-TomTom-12

Zľava staré LCD, gumové tesnenie a rámik, rám navigácie a nové LCD.

LCD-TomTom-13

Teraz, po vyskúšaní „na sucho“ je čas odstrániť ochrannú fóliu z nového LCD, nasadiť gumové tesnenie a plastový rámček. Dajte pozor na správnu orientáciu, aby široký spodok rámčeka s gumičkou bol na správnej strane LCD.

LCD-TomTom-14

LCD-TomTom-15

Keď čierny rámček s gumovým tesnením dobre sedia na svojich miestach, nikde nič netrčí, je čas vložiť nový LCD displej do rámu navigácie.

LCD-TomTom-16

Vedľa seba obal s elektronikou a kompletný rám s novým LCD. Ostáva spojiť obe polovičky do funkčného celku.

LCD-TomTom-17

Najprv skontrolujeme, či plastové poistky pružného vodiča sú odchýlené, aby sa dal vodič vložiť do konektora. Na manipuláciu s nimi používame úzky skrutkovač.

LCD-TomTom-18

Zadnú časť navigácie postavíme, skontrolujeme otvorený široký konektor.

LCD-TomTom-19

Postojačky alebo po ležiačky vložíme široký pružný vodič od LCD do konektora a zaistíme obe bočné poistky skrutkovačom do správnej polohy, potom pripojíme úzky napájací konektor, dá sa zapojiť len v jednej polohe, kým nezacvakne do puzdra.

Kým je ešte navigácia v dvoch polovičkách, len spojená vodičmi, môžeme ju zapnúť a vyskúšať jej funkčnosť. Po nabehnutí software by už mal fungovať aj dotyk. Ak je všetko OK, navigáciu zmontujeme, ak navigácia nejde, opäť ju vypneme, rozpojíme napájací konektor a opäť rozoberieme a zložíme páskový vodič od LCD.

Potom spojíme najprv spodnú časť navigácie, rám aj obal a zacvakneme aj vrchné výstupky. Keď všetko spolu dobre sedí, zaskrutkujeme obe horné skrutky a zacvakneme gumovú krytku externej antény.

To je všetko. Samotná výmena LCD navigácie TomTom Go 730 trvá kratšie, ako prečítanie tohto textu. Verím, že aj vaša navigačka po tomto servisnom zákroku opäť funguje ako hodinky, rovnako ako moja. Šikovný kutil dokáže ušetriť nemalé peniaze a predĺžiť životnosť svojho zariadenia.

A ak sa vám náhodou oprava nepodarila, onedlho sa môžete tešiť z novej navigácie.
 

 

2 komentáre

 • Ladislav Kamenišťák 11. marca 2016 Odpovedať

  Dobrý deň, ja mám tiež poruchu LCD, vôbec nereaguje na dotyk. Chcel by som vedieť , kde ste kúpil nový ak sa da tel. číslo poprípade adresu. Ďakujem Kamenišťák

  Firefox 44.0 Firefox 44.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:44.0) Gecko/20100101 Firefox/44.0
  • redakcia 11. marca 2016 Odpovedať Autor

   Myslím, že keď sa poobzeráte po Ebay alebo Amazone, nájdete dosť dodávateľov aj LCD v dobrej cene.

   Firefox 44.0 Firefox 44.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:44.0) Gecko/20100101 Firefox/44.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.