web analytics

Na čo ste ochotný si požičať?

Keď potrebujeme zaplatiť za niečo a nemáme momentálne peniaze, máme dve možnosti. Platbu odložiť alebo si na zaplatenie požičať. Pôžička môže byť výhodnou možnosťou ako urýchliť nákup alebo v nevyhnutnom prípade zaplatiť neodkladné výdavky, ale neuvážený nákup bez peňazí sa môže škaredo vypomstiť. Kedy sa teda oplatí zobrať si pôžičku a kedy je požičanie si peňazí nevýhodné?

Keď si chcete požičať peniaze, mali by ste si byť vedomí, že ich dokážete splatiť. Teda že máte pravidelný príjem, ktorý prevyšuje vašu reálnu spotrebu. Keď zaplatíte všetky nevyhnutné výdavky a nakúpite potraviny, musí vám nejaká suma zostať. A to dosť veľká na mesačnú splátku pôžičky. Potom je pre vás pôžička výhodná z finančnej stránky. Druhá otázka je, čo z pôžičky zaplatiť.

Za rozumné sa považuje minúť peniaze z pôžičky na veci, ktoré vám ušetria peniaze. Teda na jednej strane vám pribudnú splátky pôžičky, na druhej sa vám znížia bežné mesačné výdavky. Celková cena za pôžičku tak bude nízka. Príkladom je nákup modernej a úspornej mrazničky a vyhodenie starej, ktorá má veľkú spotrebu elektriny. Rovnako sa oplatí nákupom na pôžičku investovať do nových plastových okien vo vašom byte. Úspora nákladov na vykurovanie je značná, v mnohých domácnostiach sa nové okná zaplatia v priebehu piatich rokov len z úspory na vykurovaní. A to nehovoríme o znížení časovej náročnosti pri umývaní okien a tiež nesmieme zabúdať na výrazné zníženie hlučnosti v byte s novými oknami. Hypotékou, úverom na bývanie, sa dá financovať aj výmena bytu. Či už sa jedná o zmenu lokality alebo výmenu nevyhovujúceho bytu za lepší, kde opäť úspora nákladov na bývanie výrazní zníži celkovú cenu za úver.

Za pochybné sa dajú považovať pôžičky na spotrebný tovar a elektroniku, ktoré si často ľudia berú od nebankových spoločností. Väčšinou nám takéto veci čas ani námahu neušetria, ešte nás oberajú o čas. Domáce kino ani najnovší mobil za vás peniaze nezarobí ani neušetrí. Keď už chcete investovať do svojho voľného času, kúpte si bicykel a vyrazte na jar do prírody. Nákup bicykla na splátky je možné považovať za investíciu do vášho zdravia. Naopak zdravie vám môžu ukrátiť pôžičky na Vianočné darčeky. Ak nemáte hotovosť, kúpte alebo vyrobte vlastnými rukami nejakú maličkosť, aby ste vyjadrili svoje city k obdarovanému namiesto toho, aby ste sa na dlhú dobu zadĺžili len preto, aby ste urobili dojem.

Pôžička je ako oheň. Môže byť dobrým sluhom, ale je zlým pánom.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.