web analytics

Zero waste ako životný štýl

O životnom prostredí sa toho už veľa popísalo a zrejme aj napíše. Týka sa to totiž každého z nás. Ale nie je to tak, že „životné prostredie kontra človek“, ako sa nám to snažia niektorí protagonisti ochrany planéty z panelákov nahovoriť. V skutočnosti my sme súčasťou životného prostredia a podľa toho by sme sa mali aj chovať. Je to náš konár, na ktorom sedíme, ktorý pílime.

Prostredie, v ktorom žijeme, by sme mali chrániť nie preto, že sa to po nás požaduje, ale preto, že ho sami potrebujeme pre svoje prežitie. Vôbec to neznamená prestať využívať niektoré produkty alebo služby len preto, lebo planéta. Tá tu bola pred ľuďmi a bude tu zrejme aj po nich. A keď vo vás nejaká osoba bude chcieť vyvolať pocit zodpovednosti či viny za to, že používate akýkoľvek produkt alebo pijete vodu či ležíte na lúke plnej kvetov, spomeňte si, či sa bobor hanbí za to, že zrútil jabloň v záhrade pri potoku, lebo sa mu to hodilo do jeho hrádze či ako potrava. Či sa medveď hanbí zabiť ovcu na salaši, keď je hladný. Či sa holuby trápia tým, že kália na sochy národných dejateľov v mestách a roznášajú choroby.

Životné prostredie sa chráni inak. Niekto si myslí, že tak, že bude kupovať potraviny v bezobalovom obchode a nevadí mu, že konzumuje niečo, čo pochádza z Ázie alebo Južnej Ameriky, lebo si to kúpi do svojho textilného vrecka z látky z Číny. Niekto si zase myslí, že nie je hanba kúpiť si vodu v PET fľaši a po jej vypití využívať ekologicky zlikvidovateľný obal ďalších desať rokov vo svojej domácnosti alebo záhrade, možností je neúrekom.

Možno sa pýtate, či je ekologické pred ich vyhodením do smetí teplou vodou v paneláku umývať jednorazové obaly od jedla, ktoré vám doviezol kuriér na elektrobicykli a vyhodenie nezjedených zvyškov do hnedého kontajnera či je prejavom uvedomelosti. Ak sa na ochranu životného prostredia pozeráte takto, mali by ste menej pozerať televíziu a viacej používať vlastnú hlavu. A možno sa nechať inšpirovať, čo môže zerowaste znamenať, ak je okamžitá ekologická likvidácia akéhokoľvek obalu od práve použitého nového výrobku nie vaším cieľom. Pretože cieľom by malo byť znižovanie náročnosti nášho bytia a využívanie prostredia, v ktorom sa pohybujeme tak, aby sme Zem zanechali svojím potomkom v dobrom stave.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.