web analytics

Zoschnuté jablká nepatria do koša. Vyrobte si z nich lahodné krížalky

Cez zimu sa na ne zabudlo a teraz máte v pivnici niekoľko kíl jabĺk. Sú zoschnuté a nikto na ne už nemá chuť. Ale predsa ich nevyhodíte!

Jasnou voľbou sú krížalky. Sušením totiž zvládnete spracovať aj väčšiu zásobu jabĺk. A navyše vám krížalky vydržia až do leta, než v obchodoch zoženiete prvé slovenské jablká.

Zdravie schované v jablku

Jablká obsahujú mnoho látok prospešných ľudskému zdraviu. Napríklad v ich šupke sú flavonoidy, ktoré znižujú vysoký krvný tlak. Jablká sú tiež plné pektínu. Táto vláknina napomáha správnej činnosti čriev a zažívaniu.

A treťou užitočnou látkou sú polyfenoly, ktoré majú antioxidačné účinky. To znamená, že spomaľujú starnutie a tiež zlepšujú priechodnosť ciev.

dried-apples-1049483_1920

Recept na jablkové krížalky

  1. Vykrojte jadrovník.
  2. Nakrájajte jablká na plátky.
  3. Ak nechcete, aby pri sušení zhnedli, namočte ich krátko do vody s citrónovou šťavou.
  4. Plátky rozložte na sušiace tácky a nastavte teplotu na 57 stupňov.
  5. Krížalky sa sušia zvyčajne 8 hodín. Ale jablká sú na jar už samé o sebe trochu vysušené a tak je pravdepodobné, že bude stačiť kratšia doba.
  6. Nechajte ich vychladnúť a uložte ich do pohára s viečkom.

fruit-675883_1920

Krížalky na 3 spôsoby

Krížalky môžete maškrtiť len tak. Obsahujú ľahko stráviteľné prírodné cukry, a preto vám dodajú rýchlo energiu. V batohu na výlete ich ani neucítite, pretože vážia len pár gramov.

Sušenými jablkami si tiež ráno ochutíte müsli alebo kašu. Výhodou je, že nič nemusíte lúpať alebo vykrajovať. Jednoducho stačí nasypať krížalky z pohára.

Z krížaliek si tiež pripravíte vynikajúci čaj, ktorý je oveľa chutnejší než mnohokrát nekvalitné ovocné zmesi zo sáčkov.

apple-997795_1920

Sušička vás bude sprevádzať celým rokom

Teraz na jar v nej usušíte staršie jablká a v lete a na jeseň poslúži pre spracovanie sezónnych plodov a húb. A ani v zime nebude zaháľať – kúpite lacné banány a pripravíte si sušené dobroty.

Kvalitná sušička Excalibur zvládne túto celoročnú prevádzku hravo. Preto sa na ňu americký výrobca nebojí dať nadštandardnú záruku 6 rokov. Je už len na vás, či si vyberiete model s 5 sitami alebo s 9 sitami.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.