web analytics
Pre koho je lepok dôležitý?

Pre koho je lepok dôležitý?

Azda najdôležitejšou poľnohospodárskou plodinou, obilninou, je pšenica. A jej kvalita sa hodnotí podľa obsahu lepku. Menej kvalitná pšenica, s nižším obsahom lepku, sa označuje ako kŕmna pšenica, a s vyšším obsahom ako potravinárska pšenica.

Lepok, inak označovaný aj ako glutén, je zmes bielkovín. Cesto spracované z múky s vysokým obsahom lepku je vláčne a pružné. Vyrábajú sa z neho mäkké a nadýchané rožky či pečivo. Ak chlieb z takejto múky stlačíte, je na omak mäkký a po povolení stisku sa vráti bochník do pôvodného stavu.

Pšenica (a aj ostatné obilniny) sa už oddávna používa na výrobu múky a z nej sa pripravuje nie len chlieb a pečivo, ale aj cestoviny či iné pečené a varené jedlá. Pšenica sa tiež používa na kŕmne účely, prevážne pre dobytok alebo hydinu.

V tejto súvislosti nie je bez zaujímavosti, že pokiaľ sú sliepky kŕmené veľkým množstvo pšenice alebo pšenicou s vysokým obsahom lepku, neznášajú vajíčka, pretože nedokážu z takejto pšenice s vysokým obsahom lepku využiť trávením nič užitočné. Vo veľkochovoch sa preto do pšenice dávkujú enzýmy a nechávajú sa niekoľko dní pôsobiť, aby lepok rozštiepili a urobili pšenicu stráviteľnou.

Lepok v chlebe

Nie je bez zaujímavosti, že pred pár desiatkami rokov sa podobne spracovávala aj múka na chlieb pre ľudí. Nie, nijaké enzýmy sa v obchodoch nekupovali a nestriekalo sa nimi obilie. Z ražnej múky a vody sa pripravoval kvások (a keď píšem kvások, myslím kvások a nie roztok kvasníc s vodou či mliekom), ktorý enzymaticky štiepil lepok a robil ho pre ľudí stráviteľným. Tento kvások sa miešal s ražnou (čierny chlieb) alebo pšeničnou (biely chlieb) múkou a piekol chlieb.

Neskôr ľudia prišli s kvasnicami, ktoré z vedľajšieho efektu kvásku, teda bubliniek v chlebe) urobili cieľ. Chlieb s kvasnicami rovnako obsahuje bublinky, je nadýchaný, ale lepok v ňom nie je nijako spracovaný a preto je ťažko stráviteľný. Výživová hodnota chleba a pečiva sa znižuje a nestráviteľnosť lepku sa u niektorých ľudí prejavu kriticky, vznikom choroby zvanej celiakia, teda intolerancie lepku.

Súvisiace:  Geneticky modifikovaných potravín sa báť netreba

Napriek tomu pekári stále tvrdia, že lepok je v múke dôležitý, lebo lepí a drží cesto z múky pokope. Možno je to tak z technologického hľadiska výroby pečiva a chleba, možno to šetrí náklady vo výrobe, ale lepok nemá nič spoločné so zdravím a výživou ľudí. Nie len, že sa im podarilo z chlebovej múky odstrániť všetko užitočné pre naše telo a namiesto celozrnnej múky nám predávajú čistú bielu múku, ktorá nám takmer nič nedá, ale ešte aj do tejto múky pridávajú lepok a kadejaké vylepšovadlá, aby sa im lepšie pieklo a na naše zdravie, hoci ich svojimi peniazmi živíme, kašlú.

Skúste si doma upiecť poctivý chlieb z poctivej múky a možno si spomeniete, ako dobre chutil chlieb u vašej starej mamy na prázdninách a ako mocne z neho vládal dedo robiť.

.

2 komentáre

  • Helena hr 14. októbra 2013 Odpovedať

    Tu je to všetko akosi pomiešané. Kvások sa používa na prípravu ražného chleba. Jeho úlohou je rozrušiť šupku a enzýmy, aby bolo zrno, resp. múka stráviteľné. Na pšenicu sa tisícky rokov používajú kvasnice, lebo kvások nemá dostatočný účinok na fermentáciu pšenice.

    Firefox 24.0 Firefox 24.0 Windows XP Windows XP
    Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:24.0) Gecko/20100101 Firefox/24.0
    • redakcia 14. októbra 2013 Odpovedať Autor

      Pomiešané to máte podľa mňa vy.
      Kvások sa môže použiť na prípravu akéhokoľvek chleba, nie len ražného. Najčastejšie sa ale kvások pripravuje z ražnej múky. A nerozrušuje enzýmy, ale enzýmami pripravuje múku na strávenie. Resp. lepok, rastlinnú bielkovinu, štiepi na stráviteľné časti.

      Podľa vás kvasnice majú nejaký fermentačný účinok na pšeničnú múku? Kvasnice „jedia“ cukor a produkujú CO2, ktorým nafukujú cesto. Podobne ako kvások, kde ale plyn je produktom štiepenia lepku. Optický výsledok je možno rovnaký, ale pre stráviteľnosť obilovín človekom je to ohromný rozdiel.

      Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
      Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.