web analytics

Využite popol z peliet ako hnojivo

Zabudnite na topenie starým drevom, elektrinou či plynom, stavte na ekologický materiál – pelety. Tie sa dostávajú do popredia a využíva ich čoraz viac domácností. V susednom Česku bol objem peliet v minulom roku priam rekordný. Stúpol až na rekordných 365 tisíc ton. Vďaka skvelým vlastnostiam (nízke percento vlhkosti, jednoduchá manipulácia a pohodlná obsluha) sa tešia vysokej obľube.

Pelety a ich využitie

Drevené pelety sú vyrábané z čistých pilín mäkkého dreva (smrek/borovica) bez kôry. Sú lisované pod vysokým tlakom bez pridania akéhokoľvek spojiva alebo chemických prísad. Spojivom je prírodný lignín obsiahnutý v dreve, ktorý sa vplyvom vysokej teploty spôsobenej trením zmení v tenké – spojivo. Majú stredne svetlú až svetlú farbu, nízku mieru popolnatosti (max. 0,55%) a štandardne vysokú výhrevnosť.

Použiť pelety môžete hlavne v peletových kotloch, kotloch s automatickým a poloautomatickým podávaním.

A čo emisie?

Pelety, rovnako ako aj brikety sú vysoko ekologicky priateľské. Nevylučujú veľké množstvo emisií a zanechávajú len málo popola. Navyše, popol je ďalej využiteľný vo vašej záhradke.

Prečo je popol využiteľný?

Ak rodinný dom vytápate peletami či briketami vyprodukujete ročne aj viac ako 30 kíl popola, ktorý obsahuje vápnik, horčík, draslík a fosfor – všetky slúžia ako vynikajúce hnojivo.

Minerály, ktoré sú v popole obsiahnuté, sú vhodné pre pestovanie rôznej plodovej zeleniny, ale aj drobného ovocia, ako sú napríklad maliny, ríbezle či jahody. Navyše, hnojivo môžete použiť aj na okrasné rastliny, ktoré sú ozdobou vašej záhradky.

Ako popol dávkovať?

Jedným spôsobom je popol sypať priamo na záhony. Druhým je zamiešať ho do kompostu – dávky cca 4 kilogramy na 1 m3. Minerály naviažete na hmotu a výsledkom je dokonalé hnojivo, ktoré vás absolútne nič nestojí.

Súvisiace:  Stĺpy pre ploty na vrutoch

Metóda je na svete už stovky rokov

V skutočnosti ide o známu metódu, na ktorú sa medzičasom akosi zabudlo. Popol z dreva totiž fungoval ako hnojivo už niekoľko desiatok rokov predtým. Vďaka využívaniu popola ako hnojiva navyše pomôžete aj životnému prostredia – ide totiž o vysoko ekologický spôsob hnojenia.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.