Elektrocentrály neslúžia iba pri záhradných grilovačkách alebo ako zdroj energie pre stavebné stroje na miestach bez elektriny. Každý deň zachraňujú na celom svete množstvo finančných prostriedkov pri prerušení dodávok elektriny vo výrobných procesoch, ale aj množstvo ľudských životov pri zlyhaní dodávok elektriny pre zdravotnícke zariadenia. Pozreli sme sa na konkrétne príklady prevádzok, ktoré sa bez záložných zdrojov v podobe elektrocentrál nezaobídu.
1. Automobilový priemysel a výroba s presnou logistikou
Mnohé výrobné podniky z dôvodu úspory postupne prešli na výrobnú metodiku just in time (JIT). Jedným z princípov JIT je zjednodušenie logistických procesov a minimalizácia pohybu materiálov v skladoch i celkovo v rámci logistických reťazcov. Podniky vyrábajúce podľa JIT držia v skladoch iba nevyhnutné minimum materiálu a spoliehajú sa na to, že potrebný materiál dorazí do výroby včas. To výrazne znižuje náklady na logistiku. Na Slovensku sa na tento spôsob výroby spoliehajú napr. automobilky, vrátane ich dodávateľov.
Celá výroba sa však vďaka JIT stáva citlivou na rôzne výpadky v logistickom reťazci a, naopak, výkyvy vo výrobe môžu narušiť citlivé logistické procesy. Práve pre tento prípad musia mať podniky ošetrené aj krízové situácie. K tomu patria aj starostlivo navrhnuté systémy nepretržitého napájania, vrátane potrebného množstva elektrocentrál.
2. Chemický priemysel s citlivými procesmi
Chemický priemysel patrí medzi najviac rizikové a zároveň najviac citlivé na hladký chod výrobných procesov. Chemické reakcie si totiž vyžadujú presnú teplotu, tlak a ďalšie podmienky. Odstávky a opätovné nábehy výroby na plný výkon často trvajú dni, niekedy dokonca na týždne. Už malá chyba pri nábehu prevádzky pritom môže spôsobiť straty v miliónoch eur. Nehovoriac o tom, že pri výpadkoch napájania môže dôjsť k výkyvom v procesoch a tým aj k nebezpečným stavom, ktoré zahŕňajú požiare aj explózie.
Samozrejme, tieto prevádzky sú vybavené sofistikovanými bezpečnostnými systémami. Ich funkčnosť je však podmienená spoľahlivými nepretržitými zdrojmi napájania, ktorých súčasťou musia byť aj elektrocentrály funkčné za každých okolností.
3. Výroba tepla a elektriny z neho
Výroba tepla je zdĺhavý a najmä nepružný proces. Dosiahnutie požadovanej teploty na efektívnu prevádzku môže trvať desiatky hodín a v mnohých prípadoch je takáto doba nutná aj na bezpečné zníženie výkonu alebo ochladenie pri odstávke výroby.
Platí to napr. pre výrobu tepla v kotolniach, ale aj pre výrobu elektriny z tepla v tepelných elektrárňach. Prípadný výpadok napájania by mohol zapríčiniť zlyhanie technológie a jej vážne poškodenie. Týka sa to napr. kotlov, zásobníkov tepla, ale v prípade atómových elektrární napr. aj reaktorov (udalosti z Černobyľu všetci poznáme). V niektorých prípadoch teda môže takýto výpadok spôsobiť nepredstaviteľné škody na majetku, zdraví i životoch ľudí.
Opäť tomu možno predísť spoľahlivou technológiou, ktorej súčasťou by mal byť aj spoľahlivý záložný zdroj a elektrocentrála.
4. Elektrocentrála ako zdroj energie pre chladiace zariadenia
Potravinárska výroba na Slovensku, ale aj v celej EÚ podlieha pomerne prísnym reguláciám. Výrobné podniky sú povinné dodržiavať postupy tzv. správnej výrobnej praxe a mať zavedený systém kontroly kritických bodov (známy pod skratkou HACCP). Ten zaručí, že sa potraviny počas procesu výroby neznehodnotia vplyvom okolitého prostredia.
Dodržiavanie HACCP je kľúčové najmä pri rýchlo sa kaziacich potravinách. Patria sem napr. mlieko a mliečne výrobky, mäso, údeniny a pod. Jedným z najdôležitejších kritérií je dodržanie tzv. chladiaceho reťazca. To znamená, že počas celého procesu od úvodného uskladnenia surovín, cez výrobu potravín až po uskladnenie a expedíciu hotových výrobkov sa musí teplota potravín pohybovať v rámci určitých limitov.
Chladiace zariadenia, ktoré to zabezpečujú, sú zase závislé na nepretržitej dodávke elektriny. Tú pri výpadku rozvodnej siete poskytne (ako inak) výkonná a spoľahlivá elektrocentrála. Pokým krátke prerušenie napájania nemusí spôsobiť problémy, niekoľkohodinový výpadok môže spôsobiť znehodnotenie celej výrobnej šarže.
Podobne je nastavená napr. výroba liečiv vo farmaceutickom priemysle. Citlivé na výpadky elektriny sú napr. aj betonárky, využívajúce najmodernejšie a najekologickejšie technológie. Tie takisto vyžadujú výrobu bez prestojov a zbytočných prerušení. Veď koniec koncov, betónové zmesi dokážu stuhnúť niekoľkokrát rýchlejšie, než sa kazí napr. mlieko či jogurt.
Pomôže aj požičovňa stavebných strojov
Očakávate výpadok dodávok el. energie, ktorý by mohol ohroziť vašu prevádzku? Požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK má v ponuke nielen stavebné stroje, ale aj elektrocentrály najrôznejších výkonov, ktoré zvládnu zásobovať elektrinou menšie predajne či sklady i väčšie výrobné prevádzky.
Pridať komentár