web analytics
Kde si založiť blog?

Kde si založiť blog?

Páči sa vám tento blog? Alebo niektorý iný? A chceli by ste si založiť svoj? Máte silnú potrebu podeliť sa so svojimi názormi s ostatnými? Alebo máte pre nás nové a prevratné informácie? Tak potom áno, založte si blog. Ale kde?

Dnes už bloger nepotrebuje špeciálne programátorské znalosti, aby mohol písať, ako kedysi. V podstate existujú tri základné spôsoby, ako si založiť svoj blog a začať písať, blogovať. Každý má svoje výhody, a ako to už býva, aj nevýhody.

Blog na serveri denníka

Mnohé denníky, či už na Slovensku alebo v jazykovo príbuzných Čechách, ponúkajú možnosť založiť si u nich blog a písať. Výhodou je okamžité založenie po overení registrácie a o nič sa nemusíte starať, len o prísun textov. Súčasne máte vyššiu šancu, že váš blog si prečíta viacej ľudí bez toho, aby ste mu museli robiť reklamu.

Nevýhodou môžu byť pravidlá týchto denníkov pre blogerov, ktoré zakazujú vulgárne slová, alebo písanie o podľa súčasných zákonov nelegálnych veciach, hoci ich sami nepoužívate. Ale písať o nich nemôžete. A súčasne ste viazaní tzv „kódexom blogera“ a či ho dodržujete alebo nie, rozhoduje jeden či pár adminov v redakcii, ktorí s vami diskutovať nebudú. A pod tento „kódex“ sa zmestí všeličo, vrátane poukazovania na nešváry vo vašom okolí či v politike. Jednoducho, keď budete písať o veciach, ktoré sa „vrchnosti“, ktorá v skutočnosti riadi „nezávislé“ denníky, nepáčia, zmažú vám diskusiu k článkom, alebo článok samotný a nezriedka zmazali celý blog.

Denník sme.sk vyžaduje uvedenie vášho občianskeho mena a sesterský český denník idnes.cz dokonca si osobuje právo vyžiadať si na kontrolu kópiu vášho občianskeho preukazu! To by nebol žiadny problém, ak neplánujete v blogu klamať a úmyselne niekomu škodiť nepravdou. No ak je na Slovensku možné žalovať blogera za to, že poukazuje na nezrovnalosti alebo vyslovuje pochybnosti (napríklad voči prezidentovi), tak je človek opatrný s vyvesovaním svojho mena na každom rohu.

Súvisiace:  Písanie článkov ako zárobok

A za to všetko sa na vašom blogu bude objavovať reklama, na ktorej bude zarábať denník, ktorý vám možnosť blogovať (dočasne, podľa svojej ľubovôle) umožnil. Iste, blogovanie je zadarmo, ale ako vraví staré anglické príslovie, „zadarmo ešte nikto neobedoval“. Pokiaľ budete písať „kóšer“ podľa „kódexu“ prevádzkovateľa blogu, bude vám dovolené vytvárať tzv. jedinečný obsah pre internetový denník a tým mu pomáhať v jeho konkurenčnom boji s inými internetovými médiami o kus koláča z reklamného trhu. Fakt ste si mysleli, že napr. sme.sk alebo idnes.cz ide o vaše názory a možnosť ich prezentovať?

Blogovacie servery

Servery, ktoré boli vybudované za účelom umožniť ľuďom blogovať, majú tiež svoje pravidlá (žiadny nelegálny a pornografický obsah a pod.), ale nepíšu svoje vlastné spravodajstvo a komentáre. Mnohé z nich zakazujú cudziu reklamu (teda všetku okrem ich vlastnej – však z toho žijú), zato vám umožňujú vybrať si z mnohých predvolených (desiatok) vizuálnych štýlov. A hoci sú niektoré prevádzkované na zahraničných doménach, dajú sa prepnúť do českého alebo slovenského jazykového rozhrania.

Spomeniem len niektoré: wordpress.com, blogger.com (patrí Google), blogovisko.sk, blog.cz, blog.sk.

Po zaregistrovaní si zvolíte vzhľad a môžete začať písať. Môžete si samozrejme nastaviť rozloženie prvkov na stránke, farebné kombinácie, obrázky…

Za zmienku stojí, že napr. wordpress.com vám umožní nastaviť si zobrazovať obsah len zaregistrovaným a prihláseným užívateľom. Môžete tak blogovať v uzatvorenej skupine.

Komentáre môžete povoliť alebo zakázať a samozrejme moderovať, aby by vám tam niekto nepísal „od veci“.

Blogovanie na vlastnej doméne

Je to najkomfortnejšie, ale aj najdrahšie blogovanie. Musíte si u hostingovej firmy zakúpiť doménu a hosting a platiť to každý rok. Podľa druhu služby a rozsahu sa môže cena pohybovať od cca 30 do 40 eur/ročne za doménu aj hosting. Pritom často hostingové firmy umožňujú inštaláciu blogovacích systémov na jedno kliknutie myšou priamo z ovládacieho panelu vášho hostingu.

Súvisiace:  Aký účet k Paypalu?

Kde si založiť blog?
Kde si založiť blog?
Výmenou za to vám nikto nebude diktovať, čo a ako môžete písať a súčasne si môžete na blog umiestniť aj reklamu, ktorá vám môže pri dobrej čítanosti vášho blogu aj zaplatiť náklady na hosting a doménu. Nevýhodou takéhoto riešenia je, že si v začiatkoch musíte sami urobiť reklamu a dať ľuďom o svojom webe vedieť, inak naň neprídu a nebudú vaše články čítať. A nebudú klikať na reklamu. A prečo by mali klikať na reklamu? No možno ako poďakovanie za dobré a zaujímavé či poučné čítanie, ako to občas urobím ja na blogu, ktorý sa mi páči. Najmä ak tá reklama nejako súvisí s témou blogu a jej obsah ma zaujíma. Prečo teda nepomôcť kolegovi, že?

Detailnejšie o blogovacích systémoch pre vlastnú doménu sa budem venovať v nasledujúcom článku.

Ešte v krátkosti spomeniem facebook. Mnoho ľudí si „blog“ urobilo na tejto stránke, kde zverejňuje svoje postrehy, informácie či fotografie. Ja nie som zástancom tohto spôsobu, jednak pre to, že odovzdávate vaše duševné vlastníctvo cudzej firme bez možnosti ho z ich serverov skutočne vymazať, jednak opäť pomáhate zarábať nejakej cudzej firme bez záruky, že svoje texty a fotografie máte plne pod vašou kontrolou.

Dúfam, že som vám týmto článkom pomohol trochu sa rozhliadnuť vo svete blogov.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.