web analytics

Adrenalín a hon za dobrodružstvom. Ako prežiť v austrálskom buši a aký nôž mať určite so sebou?

Nejedného milovníka adrenalínu a dobrodruha v jednom láka survival výlet v austrálskom buši. Povedzme si narovinu, prežiť v náročných podmienkach, to nie je len tak. Ale nie je to ani nič nemožné, pokiaľ sa na tento typ zážitku vopred psychicky aj fyzicky pripravíte.

Čo je vlastne austrálsky buš?

Pre tých, ktorí doposiaľ nenavštívili Austráliu a v téme bushcraft sa len začínajú orientovať, môže byť austrálsky buš cudzím pojmom. Ide o hovorový výraz Austrálčanov, ktorým pomenúvajú lesy alebo oblasti vnútrozemia ležiace mimo pobrežných oblastí Austrálie. Sú to v podstate zalesnené a krovité oblasti, ktoré sú domovom pôvodnej fauny a flóry. Ľudia sem radi chodia na turistiku, kemping a niektorí tu majú dokonca trvalý pobyt a pekne si nažívajú na rozľahlých pozemkoch.

Mnohí ľudia si myslia, že pobyt v austrálskom buši je doslova boj o prežitie a že na každom kroku na vás číha jedovatá rastlina alebo zver, ktorá vás zabije. Samozrejme, istotu v tomto svete nenájdete nikde, no prežiť v buši sa dá, keď viete, ako na to. A ešte si to aj užijete.

Základom je príprava a výbava

Stráviť niekoľko nocí pod holým nebom má svoje čaro, no vyžaduje to adekvátnu prípravu. Všetci zálesáci by mali mať poruke nože na prežitie, ktoré ich podržia v situáciách, kedy budú odkázaní len sami na seba a svoje zručnosti. Outdoorové nože a sekery sa vyznačujú vysokou kvalitou a odolnosťou a sú určené na použitie aj v najextrémnejších a najnáročnejších podmienkach.
Nie je nutné s nimi pracovať ako v rukavičkách, zvládnu aj menej šetrné zaobchádzanie. V základnej výbave zálesákov by mali mať svoje pevné miesto poľovnícke nože, pílky a vrhacie nože. S týmto vybavením si zvládnete nasekať drevo na založenie ohňa, pripraviť táborisko, vystrúhať oštepy a aj uvariť obed. Je preto maximálne dôležité investovať do kvalitného vybavenia, ktoré sa neohne, nezlomí a neotupí po prvom použití.
V základnej výbave nesmie chýbať ani kvalitný spacák, celta alebo hamaky, lekárnička, zapaľovač, kvalitná karimatka. Tiež si dajte záležať na výbere nepremokavého oblečenia a obuvi. Nezabudnite na pršiplášť, opaľovací krém, pokrývku hlavy, čelovku, baterku, kompas a turistický riad na varenie. A skoro sme zabudli – s veľkou dávkou odvahy zvládnete aj extrémne podmienky. Veď kto sa bojí, nech nechodí do lesa, však?

Ak hľadáte kvalitný outdoorový nôž, na ktorý sa dá spoľahnúť, prejdite si náš široký sortiment od popredných celosvetových výrobcov, ako je Marttiini, Helle, Joker, K25 či Miguel Nieto.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.