web analytics

Ako si vybaviť vlastnú saunu

Domáca sauna vytvára priestor, v ktorom si môžete oddýchnuť od vonkajšieho sveta, zrelaxovať alebo si vypestovať odolnú imunitu. Pokiaľ ide o zariadenie sauny, vo výsledku by mala byť funkčná a pritom esteticky príťažlivá. Zistite viac o niekoľkých radách, ako si vybaviť vlastnú saunu.

Vybavenie rôznych typov sáun

Vo všeobecnosti existuje niekoľko typov sáun, ktoré využíva množstvo domácností. Fínske sauny sú favoritom pre veľké množstvo ľudí. Pod vplyvom 85 až 110 stupňových teplôt dochádza k účinnej detoxikácii tela, prekrveniu organizmu, či zbaveniu únavy. Práve pre vysoké tepelné hodnoty, ktoré so sebou fínske sauny prinášajú, je dôležité nepodceňovať význam saunového cyklu. Vo vybavení vlastnej sauny by preto nemala chýbať kaďa alebo vedro s ľadovou vodou.

Fínske sauny nie sú jedinou možnosťou, ako dosiahnuť relaxačné účinky. Čím ďalej tým viac populárnejšie sa stávajú tiež infrasauny. Sú zaujímavou a pôsobivou verziou, pretože fungujú na princípe infražiarenia. Infračervené lúče nie sú zamerané na ohrev vnútra kabíny, ale priamo prenikajú pod povrch tela. Keďže teplota sauny sa vo výsledku nevyšplhá na extrémne vysoké hodnoty, saunujúci v nej môže pobudnúť tridsať až štyridsať minút. Nie každý totiž dokáže zvládnuť sto stupňové hodnoty klasických sáun – infrasauny sú tak skvelým riešením pre ľudí, ktorí nezvládajú intenzívny nával tepla.

Aké príslušenstvo by nemalo chýbať v domácej saune?

Saunové kamene patria medzi účelné komponenty, pokiaľ ide o absorpciu veľkého množstva tepla a efektívne vyparovanie vody. Ich životnosť zvykne byť veľmi dlhá, avšak po istom čase sa môžu rozpadávať na menšie úlomky. Zaistite, aby sa na saunovej peci nachádzali kvalitné kamene, spĺňajúce prísne kritériá. Kontrola času pri saunovaní zohráva tiež dôležitú úlohu. Pre každý typ sauny je vo všeobecnosti určená iná dĺžka pobytu:

· Fínske sauny – osem až pätnásť minút

· Infrasauny – tridsať až štyridsať minút

· Parné sauny – päť až pätnásť minút

Ak stanovenú hranicu prekročíte, môžete ohroziť svoj organizmus. Aj z tohto dôvodu by ste do vybavenia mali zaradiť saunové hodiny. Väčšinou ide o presýpacie verzie, určené pre použitie v interiéroch suchých sáun, kde by teplota mimo prevádzky nemala klesnúť pod päť stupňov Celzia. Medzi ďalšie komfortné pomôcky pre domáce saunovanie patria opierky chrbta a hlavy. Krok s modernou dobou drží aj svet sáun a preto nie je problém nájsť opierky rozličných tvarov a veľkostí, ktoré podporujú správne držanie chrbtice a udržia hlavu v pohodlnej polohe.

Domáca sauna a aromaterapia?

Autentická vôňa dreva vo fínskej saune pôsobí upokojujúco a niekedy núti zostať v kabínke aj po tom, čo prejde odporúčaná doba saunovania. Je zrejmé, že rozličné vône spríjemňujú relaxačný pobyt v saune a pomáhajú pri uvoľnení organizmu. Pravidelní návštevníci wellness centier už dávno objavili čaro vonných esencií a pravdepodobne majú záujem o to, aby aromaterapiu poskytovala aj ich domáca sauna. Ak chcete vašu saunu vybaviť príslušnými esenciami, myslite na to, že pre každý typ sauny je určený špeciálny druh vonného prípravku. Pred použitím sa nezabudnite riadiť príbalovým letáčikom. Výrobky sa totiž zvyknú dodávať vo forme koncentrátu a je potrebné ich riediť. Od prenikavého eukalyptu, cez svieži mentol až po zmes byliniek – máte na výber z desiatok voňavých možností. Ak sa neviete rozhodnúť, do výbavy sauny môžete zaradiť celú zbierku esencií.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.