Zvýšená vlhkosť v bytoch je sprievodným javom výmeny starých okien za nové, ktoré dokonale tesnia. Šetria teplo, ale tým, že cez ne neprefukuje, narastá vzdušná vlhkosť. Prvým príznakom sú rosa, potom tmavé fľaky a nakoniec dýchacie problémy obyvateľov. Ako to vyriešiť?
Vzduch v obytných miestnostiach je potrebné pravidelne vymieňať. A nie iba preto, že je vydýchaný. Tiež pre zvyšujúci sa obsah vodných pár v ňom. Vlhkosť do vzduchu sa dostáva nie len dýchaním, ale aj počas varenia v kuchyni. Čím teplejší je vzduch v byte, tým viac vlhkosti môže absorbovať. A na studených predmetoch sa vlhkosť zo vzduchu zráža vo forme drobných kvapôčiek. Najčastejšie na okenných tabuliach, ale aj v rohoch miestností alebo na stenách za nábytkom, kde je prúdenie vzduchu pomalé. Odstránenie vody utierkou zo skiel nepomáha, keď sa obsah vlhkosti vo vzduchu nezníži.
Vetranie otvorením okien nie je vždy optimálnym riešením, či už pre prítomnosť malých detí v byte alebo pre množstvo citlivých kvetov na oknách. Navyše vlhkosť je problémom nie len vo vykurovacej sezóne, ale aj v lete, kedy vetrať znamená vpúšťať do bytu horúci vzduch. Vtedy je dôležitejšie vzduch chladiť, než ohrievať.
Aj v lete aj v zime pomôže s vlhkosťou klimatizácia do bytu. Slúži nie len na chladenie uprostred horúčav, moderná klimatizácia dokáže tiež prikúriť, keď sa trošku ochladí. No klíma do bytu odkáže najmä odstraňovať zo vzduchu nečistoty a tiež znižovať vlhkosť. Cirkuláciou vzduchu v miestnosti cez zariadenie klimatizácie a filtre tak vzduch čistí. To je výhodné pri malých deťoch a tiež vtedy, keď máte v byte štvornohých miláčikov.
Potrebu pravidelného vetrania dokáže klimatizácia výrazne zredukovať. A tým aj straty tepla. Úspora nákladov na vykurovanie a zvýšený komfort bývania v lete vynahradia vstupnú investíciu na montáž klimatizácie do bytu. Prestane vás trápiť nadmerná vlhkosť a jej sprievodné javy na stenách aj zdraví.
Pridať komentár