web analytics

Zamŕzanie zámku zvnútra vchodových dverí

Zima nám dokáže pripraviť nejedno prekvapenie. A to ani nemusíme byť šoférom osobného auta. Úplne stačí, aby nám na vchodových dverách do domu, rodinného alebo bytovky, zamrzol zvnútra zámok. Prečo je to tak a ako sa tomu brániť?

Vzduch vždy obsahuje vlhkosť. Teplý viac, studený menej. A vlhkosť, obsiahnutá vo vzduchu, má tendenciu zrážať sa na studených plochách. Dobre je to známe v kvapôčok vody na spodných častiach skiel okien alebo zo zrážania vzdušnej vlhkosti v bytoch v rohoch stien.

Steny domov, okná ale tiež dvere oddeľujú dva priestory s rozdielnou teplotou vzduchu. Čím kvalitnejšie sú izolované, tým lepšie bránia prechodu tepla. Kov je však veľmi zlý izolátor, teplo vedie veľmi dobre a práve zámok vo dverách je takým tepelným mostom. Celé dvere môžu byť konštruované s dôrazom na tepelnú izoláciu priestoru, ale zámok, ktorý musí byť prístupný z oboch oddelených priestorov, je zvonka vždy ochladzovaný. A teda na druhej strane dverí je najchladnejším bodom.

Na studených plochách sa zráža vzdušná vlhkosť. Takou plochou je zámok vo dverách. Z vonkajšej strany domu neustále ochladzovaný vzduchom je vo vnútri ako magnet pre vlhkosť vo vzduchu. Ak chcete zabrániť námraze na zámkoch, je potrebné buď znížiť vlhkosť vzduchu na vnútornej strane dverí alebo prekryť zámok tak, aby ste vytvorili ďalšiu izolačnú vrstvu, ktorá však nebráni ľahkému používaniu zámku na dverách.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.