web analytics
zámok s guľou

Prečo búchať dverami s guľou?

Mnoho bytov má na vonkajšej strane vchodových dverí guľu, aby ľudia nemuseli zvnútra zakaždým zamkýnať. A pri odchode z bytu (najmä ak doma stále niekto je) stačí dvere len pribuchnúť a je zamknuté. Je ale nutné s dverami naozaj búchať?

zámok dverí Vchodové dvere majú zámok s jazýčkom, ktorý ovládame kľučkou alebo kľúčom, ktorým ho zasunieme do zámku dverí a tým ich otvoríme. Pri zatváraní zvonka sa využíva šikmé zrezanie jazýčka, ktoré sa opiera o zárubňu a trením o ňu sa v drážkach zasúva do zámku, aby pri úplne zatvorených dverách pomocou struny opäť vyskočil do otvoru v zárubni a tým dvere fixoval zatvorené. Takže pri zatváraní zvonka stačí dvere pritiahnuť k sebe, či jemne pribuchnúť, prípadne s nimi tresnúť.

Tiež vám to trieskanie lezie na nervy? No tak to odstráňte! Stačí iba jemným olejom (na šijacie stroje a bicykle, či silikónovým olejom v spreji) namastiť trošku tie drážky na zámku, v ktorých sa jazýček pohybuje a je to.

Áno,tak málo stačí, aby zatváranie dverí bolo tiché a nikoho ste neotravovali alebo nebudili pri vašom odchode z bytu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.