web analytics
dialnice s úhradou

Diaľničné známky na Slovensku od 2016 po novom

Koncom januára stratia platnosť papierové diaľničné nálepky na čelnom skle auta. Po novom už žiadne nálepky na sklo lepiť nebudete, ale za diaľnice na Slovensku aj tak musíte zaplatiť. Štát prechádza na elektronickú evidenciu a automatickú kontrolu zaplatenia poplatku. Ako poplatok za používanie diaľníc na Slovensku od roku 2016 zaplatiť?

Pre začiatok uveďme, že papierové diaľničné nálepky, lepené na čelné sklo v roku 2015, stále platia. Celoročné nálepky pre rok 2015 platia do 31. januára 2016 a tak isto platia mesačné alebo týždenné nálepky, vydané v roku 2015, ktorých platnosť je do niektorého dňa v januári 2016. Takže ak ste si kúpili vlani celoročnú slovenskú diaľničnú nálepku, môžete po diaľniciach jazdiť bez obáv až do konca januára.

Pre rok 2016 Slovensko zavádza elektronické diaľničné nálepky. V podstate rovnaký systém ako platí už dlhšie v Maďarsku. Na predajnom mieste si zaplatíte desaťdenný, mesačný alebo ročný poplatok, nahlásite evidenčné číslo automobilu a dostanete potvrdenie o zaplatení, ktoré ale nemusíte nosiť pri šoférovaní pri sebe. Evidenčné číslo vášho automobilu je zaevidované do systému a kamerový systém ho nasníma pri prejazde stacionárnym alebo mobilným kontrolným stanovišťom a porovná s databázou.

Doba platnosti diaľničných elektronických známok ani ich cena sa pre rok 2016 nemení. Pre osobné automobily a jazdné súpravy (auto s prívesom) do celkovej hmotnosti 3,5 tony sú ceny nasledovné:

  1. desaťdňová nálepka (platnosť 10 dní): 10,- eur
  2. mesačná nálepka (platnosť 30 dní): 14,- eur
  3. ročná nálepka (platnosť do 31.1.2017): 50,- eur

Ceny sú s 20% DPH

Diaľničné poplatky je možné zaplatiť nie len na benzínových pumpách, ale už aj v automatoch na hraničných prechodoch alebo si ich objednať cez internet. Nevýhodou kúpy cez internet je fakt, že sa dajú platiť len platobnou kartou, teda musíte informácie o karte poskytnúť prevádzkovateľovi (zase nejaká cyperská schránková firma?) a tiež im musíte sposkytnúť svoju emailovú adresu, na ktorú vám príde potvrdenie o zaplatení, ktoré slúži aj ako doklad do účtovníctva. Možno je to len náhoda, že zákon umožňuje súkromnej firme budovať si databázu emailov používateľov diaľníc…

Informačnú a predajnú stránku http://www.eznamka.sk kritizujú laici aj odborníci pre jej „lacný“ vzhľad a rôzne nedokonalosti.

Cena diaľničných známok v zahraničí – Česká republika

Ak počas kontroly zistí Národná diaľničná spoločnosť jazdu vozidla bez zaplateného poplatku, v zmysle objektívnej zodpovednosti mu bude automaticky domov poslaná pokuta. Kontroly už nebude vykonávať polícia. Znamená to, že už sa konečne nebude zužovať a spomaľovať v pracovné dni jazda do jedného pruhu s odklonením na parkovisko, kde vám policajt v minulosti očkom mrkol na okno, či tam máte platnú nálepku. Aspoň jeden pozitívny krok v elektronizácii Slovenska.

Keď ste doteraz išli na požičanom alebo firemnom aute, stačilo vám pozrieť sa na okno a zistili ste, či má auto zaplatenú diaľničnú nálepku a či môžete vyjsť bez obáv na diaľnicu. Teraz táto laická kontrola odpadá, zato sa zvyšuje riziko pokút pre majiteľa auta. Našťastie si môžete skontrolovať platnosť diaľničnej známky na spomínanom webe.

Tlač a distribúcia papierových diaľničných známok vraj bola nákladná, elektronické majú ušetriť peniaze. Ak čakáte, že ich ušetria vám, čakáte márne. Po skúsenostiach s jazdou po slovenských diaľniciach sa zrejme nedočkáme ani zvýšených investícii do ich stavby či údržby. A tak jediný, kto na elektronizácii diaľničných poplatkov ušetrí, je vhodne vybraná schránka na Cypre.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.