web analytics

Exkurzia do BMW Mníchov

Pri jednom z výletov som kamarátovi rozprával, ako som pred rokmi počas odbornej stáže v Mníchove navštívil aj továreň BMW a videl na vlastné oči montáž týchto skvelých áut. Očká sa mu rozžiarili a požiadal ma, či by som mu nezorganizoval takýto výlet.

Objednal som sa v Mníchove na termín, ktorý vyhovoval mne aj kamošovi, zistil si cenové možnosti tankovania v Rakúsku a Nemecku a v utorok 11.9. 2012 o pol jednej ráno sme vyrazili smer Bavorsko. Tankovanie som naplánoval na okolie Welsu, pretože za našimi hranicami v noci nerobia. Z domu sme vyrážali s plnou nádržou. Nejak sme to nehrotili, po Nitru len s malým prekračovaním rýchlostí a po diaľnici tak do 130-140 km/h. V Bratislave som kamoša vystriedal, nalepili rakúsku diaľničnú nálepku a pokračovali na Západ. Po 500 km sme tankovali naftu za 1,44, oproti bežným diaľničným cenám 1,59 eur za liter. Spotreba vyšla na 5,6 l/100 km, v Rakúsku som len minimálne prekračoval povolenú 130 a pri obmedzeniach som rýchlosť dodržiaval, podľa navigačky, teda podľa tachografu mierne nad limity.

Pri spiatočnej ceste sme tankovali na rovnakej pumpe, spotreba 5,9 l/100 km. A to sme za sebou mali dva prejazdy Mníchovom od vstupu diaľnice na západe mesta až po Olympia park a späť. Plus celkom hustú premávku podvečer okolo Salzburgu. V Nemecku sme išli občas až 145 km/h, ale zvyčajne medzi 120 a 130 a bola tak fakt úľava, môcť ísť tak, ako sa človek cíti a pri predbiehaní nemusieť sledovať tachometer, či náhodou na chvíľu neprekročím MPR o 6 km/h a nedostanem pokutu od iniciatívneho policajta.

Na Slovensku som tacho pustil trošku rýchlejšie, lebo už som chcel byť doma a tak aj spotreba bola o niečo vyššia. Ale celkový priemer vyšiel 5,9 l/100 km a celú cestu, až na 50 km z Mníchova, sme šli bez klímy. Celkové náklady som odhadoval vyššie, a tak nás potešila aj celková spotreba aj cena za naftu. Parkovanie v BMW aj vstupné tiež veľa nevyšlo, takže s výletom sme boli spokojní.

Mondeo išlo ako hodinky, 1500 km sme zvládli za 26 hodín (fakt som bol doma veľmi unavený -a po troch hodinách spánku som šiel do práce), z toho 9 hodín auto parkovalo v garáži. Zhruba každú poldruha hodinu sme si robili krátke prestávky v jazde, kvôli mojej chrbtici. A po zdravotnej stránke som zvládal cestu v pohode. Mal som so sebou tablety, ale ani jednu som nemusel užiť. A nafotil som 540 fotografií, len ich musím spracovať a dať výber na web.

Počasie sme mali dobré, takže už od Welsu až po Mníchov sme mali na boku auta nádhernú panorámu Álp.

Hocikedy si takýto výletík zopakujem, keby ste niekto chcel vidieť ako sa robia BMW 🙂

2 komentáre

  • ZOLLINO 20. septembra 2012 Odpovedať

    Pekny komentar/blog len by to chcelo viac fotiek.

    Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:15.0) Gecko/20100101 Firefox/15.0.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.