web analytics

Domáci lekvár v paneláku

Dnes už hádam nikto neverím televíznym reklamám, že výrobky, pod ktorými sa prehýbajú hypermarkety vo všetkých slovenských mestách, sú vyrábané tradičnou receptúrou a tradičným spôsobom a dokonca aj ručne. Pri toľkom množstve tovaru a toľkých predajniach aj priemernému človeku snáď dôjde, že by to museli byť stovky a tisíce robotníkov, čo by sedeli na laviciach vedľa seba ako lastovičky na drôte a rukami vyrábali… akúkoľvek potravinu. Ako teda získať dobrý domáci lekvár alebo nakladanú zeleninu?


Tak ako kedysi. Teda naozaj tradičným spôsobom, tradičnou receptúrou a z tradičných surovín. Teda spracovaním úrody, ktorá sa urodila na poliach a v záhradách, nie v chemických továrňach. A ak si myslíte, že človek z mesta nemá možnosť zohnať poctivú zeleninu a ovocie, tak otvorte oči. Ste na hlbokom omyle.

Neviem, v akom veľkom meste bývate, ale za každým mestom začína vidiek, za každým mestom sú polia a farmári, ktorí sa živia tým, že aj napriek tlaku zahraničných obchodných reťazcov, chovajú domáce zvieratá na mäso a mlieko, pestujú zemiaky, zeleninu, ovocie. A sú ochotní prebytky svojej úrody aj predávať.

Aby ste nemuseli obiehať okolie svojho mesta a hľadať farmára, ktorý je ochotný vám predať časť svojej úrody, využite služieb internetového portálu www.poctivepotraviny.sk a pozrite sa, kde vo vašom okolí sú takíto pestovatelia a chovatelia. Okrem farmárov, ktorí sa živia predajom kvalitných potravín, tu nájdete aj inzerciu s ponukou ovocia, zeleniny, vajec, mlieka, ovčieho syra alebo si zadajte svoj vlastný inzerát. Možno ste ani netušili, ako blízko ste kvalitnej strave! A doma si môžete uvariť lekvár zo skutočného ovocia alebo ho nakrájať na plátky a vysušiť na zimu.

Teraz babie leto praje všetkým výletuchtivým, tak ak máte chuť a čas, môžete sa do blízkeho okolia vybrať aj na na bicykli a sami sa pozrieť, ako vyzerajú polia a farmy, z ktorých hodláte nakupovať. Na bicykli totiž máte oveľa viacej času pozorovať okolie, ako keď len prefrčíte autom okolo. To môžete využiť na nákup čerstvých zásob neskôr, keď pre podobné nákupy získate aj svojich susedov a známych a môžete sa striedať v nákupoch. Kvalitné a poctivé potraviny budú dostupné viacerým a zistíte, že vôbec nemusia byť drahšie, ako tie napodobeniny zo supermarketov.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.