web analytics

Pes v byte: Aké sú úskalia chovu?

Mnohí ľudia by si radi zaobstarali psíka, ale na druhú stranu si hovoria, že do bytu to nie je práve najlepší nápad. Čo to vlastne obnáša zaobstarať si psa?

Starostlivo zvažujte pre a proti

„Pes do bytu nepatrí,“ myslí si časť súčasnej populácie a niečo na tom rozhodne bude. Skúste si vy sami predstaviť, že vás niekto o siedmej hodine ráno zamkne v byte a vy budete dlhé hodiny čakať, než sa zase vráti z práce, čo bude v najlepšom prípade niekedy okolo piatej hodiny popoludní. Pritom nebudete môcť nikam odísť, čerstvý vzduch pre vás bude nedosiahnuteľný. Určite sa vám to začne po krátkej dobe zajedať, aj keď budete mať k dispozícii rôzne rozptýlenie. A presne rovnako sa bude cítiť váš pes, keď bude celý deň doma sám. Ak si naozaj chcete kúpiť do bytu psa, starostlivo zvažujte všetky pre a proti.

Koľko času ste ochotní venovať ?

Psi väčších plemien jednoznačne potrebujú výbeh. Ale aj ak si chcete kúpiť malé spoločenské plemeno určené predovšetkým na chov v byte, ako čivava alebo mops, premýšľajte. Koľko času dokážete psovi venovať? Bude mu príjemné, keď ho ráno opustíte a vrátite sa až večer? Táto otázka platí bez rozdielu pre veľké i malé psy. V zásade môže byť v byte aj väčší pes, avšak mal by mať dostatok pohybu, teda pravidelné venčenie na dlhších prechádzkach. Zvážte teda, či je v blízkosti vášho bydliska park, kde sa zviera bude môcť ako sa patrí vybehať. A či ste ochotní a schopní mu pravidelne ráno, popoludní a večer venovať vonku dosť času, aby sa mohol vybehať. Ak preváži vaša lenivosť, radšej si ho neobstarávajte. Majte na pamäti, že pes je záväzok, a to na niekoľko rokov.

Súvisiace:  Ideálna podstielka do psej búdy

Živý tvor vyžaduje pozornosť

Ďalšiu otázku, ktorú musíte vopred zistiť, či vôbec budete môcť psa chovať. Ak bývate v podnájme, potrebujete súhlas majiteľa. Avšak aj ak máte byt v osobnom vlastníctve, mali by ste zvážiť, že každý pes občas šteká. Nebude svojím štekotom rušiť susedov? Na všetky tieto otázky je potrebné si dopredu odpovedať. Nie je nič horšie, keď bez rozmyslu zaobstaráte šteňa, a až potom zisťujete, čo všetko jeho chov obnáša. Pes nie je hračka, ktorú môžete odložiť do kúta, keď vás prestane baviť. Pes je živý tvor, ktorý má nejaké potreby a vyžaduje pozornosť.

Vysávanie a umývanie sa stane nevyhnutnosťou

Ak chováte psa v byte, musíte tiež počítať s tým, že bude nutné zvýšiť frekvenciu upratovania. Neustále budete nachádzať na rôznych miestach chlpy aj mimo obdobia pravidelného pĺznutia. Poriadkumilovní fanatici by si teda mali rozmyslieť, či im to za to stojí. Ak pes pĺzne, k čomu dochádza dvakrát ročne, nezostane vám iné, ako každý deň vysávať. Psi, ktorí nepĺznu, ako pudle, ale vyžadujú zase zastrihávanie srsti. Alergici by sa mali mať na pozore a radšej v prospech svojho zdravia psieho miláčika oželieť. Nech už máte akéhokoľvek psa, každá jesenná a zimná vychádzka znamená umytie labiek.

pes

Naučte psa na samotu

Aj z malého psa sa môže stať ničiteľ. Odišli ste a nechali ho samého? Potom sa vám pomstí tým, že rozhryzie, na čo príde. Nechajte mu preto rôzne hračky, aby sa mohol zabaviť. Dobre poslúžia napríklad byvolie kosti. Ak chodíte do práce, zvykajte psa už odmalička, že bude doma sám. Dlhšia ranná prechádzka pomôže k tomu, že pes bude unavený. Väčšinu dňa, kedy vy budete v práci, potom prespí a nebude ničiť. Na druhú stranu, pes, aj keď je tvor spoločenský, tiež občas potrebuje byť sám. Kúpte mu brlôžok, kde by ho nikto nerušil.

Súvisiace:  Ako vybrať šperk

Malé zhrnutie

Na čo všetko by ste teda nemali zabúdať pri rozhodovaní, či psa áno či nie? Na to, koľko času môžete zvieraťu venovať. Aké sú vaše finančné možnosti – nejde len o nákup psa, ale aj stravy, návštevy veterinára apod. Na svoje bytové podmienky a štýl života (kto ho bude ráno venčiť, keď nebudete schopní sa vykopať z postele?) Tiež vzťahy ostatných k psovi (čo na tom, že vy psy milujete, keď váš partner ich nemôže ani cítiť? Mali by ste vybrať plemeno s ohľadom na jeho vlastnosti, aby spĺňal vaše predstavy (vzťah k deťom) a brať do úvahy aj dĺžku jeho života.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.