web analytics

November je najvyšší čas na prezutie pneumatík

Keď jeseň zafarbí listy stromov do červena, motoristi by mali zbystriť svoju pozornosť. Nižšie teploty neznamenajú len koniec leta a hrubšie kabáty, ale aj zmenu jazdných podmienok pre autá. Ak nechcete nechať až do jari auto v garáži, mali by ste ho na prichádzajúcu zimu pripraviť. Vrátane výmeny pneumatík za zimné.

Aj keď ešte nie je na cestách sneh, oplatí sa koncom októbra alebo začiatkom novembra vymeniť letné gumy za zimné pneumatiky. Tie majú nie len predpísaný vyšší minimálny vzor, ale najmä hrubší dezén. Jeho design umožňuje ľahšie z drážok odstraňovať odstredivou silou počas jazdy sneh, ale aj iné nečistoty, ktoré sa do drážok dostali z vozovky. A že tá býva na jeseň znečistená nie len padajúcim lístím, ale aj hlinou z poľnohospodárskych strojov. Značka „M&S“ na boku plášťa označuje nie len použitie do snehu. V preklade znamená M+S, že pneumatika je vhodná do blata (mud) a snehu (snow).

Okrem toho sú zimné pneumatiky vyrobené z inej zmesi, ktorá pri nižších teplotách vozovky lepšie drží auto v stope v zákrute aj skracuje brzdnú dráhu oproti letnej pneumatike, ktorá je v chlade tvrdšia. Životnosť letných aj zimných pneumatík predĺžite, keď ich nebudete na jar a na jeseň prehadzovať na diskoch, ale každú sadu budete mať kompletnú. Letné elektróny sa oplatí v zime nahradiť niečím odolnejším voči poškodeniu. Takými sú plechové disky, ktoré zvonka ozdobíte plastovými puklicami.

Zimná ulica

Sezónne pneumatiky na diskoch skladujte správne odložené. Určite nie položené dezénom na zem, teda v polohe, v akej sú na aute namontované. Pneumatiky na diskoch by mali byť uložené vodorovne a ideálne na stojane, ktorý drží každú pneumatiku s medzerou od ďalšej. Garáž nemusí byť vykurovaná, rozhodne by v nej nemalo mrznúť.

Či už používate na svojom aute naše pneumatiky matador alebo iné, nič neušetríte, ak si ich budete prehadzovať spolu s diskami svojpomocne na zdviháku pred panelákom. Každá pneumatika by mala byť pred použitím skontrolovaná, či je jej dezén v poriadku, bez drobných ostrých predmetov a hlavne po očistení disku aj vyvážená. A nezabudnite, že hoci na Slovensku je minimálna predpísaná výška dezénu zimnej pneumatiky 3 mm, v Rakúsku alebo Českej republike môžete jazdiť len s pneumatikami s dezénom vysokým najmenej 4 mm.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.