web analytics

Poctivý nábytok

S nábytkom sa stretávame každodenne, bez toho, aby sme si uvedomovali, že sa jedná o nábytok. Sú to predmety bežnej potreby, od postele cez stoličky až po skrine, ale aj pracovný stôl či obyčajný vešiak na kabát. Nábytok je všade okolo nás, kde bývame alebo pracujeme či sa zabávame. Takže každý z nás si uvedomuje rozdiely medzi rôznymi materiálmi, z ktorých je nábytok vyrobený.

Vari najviac si nábytok a jeho vlastnosti uvedomujeme, keď sa sťahujeme. Sami do iného bytu alebo niekomu pomáhame. Takzvaný sektorový nábytok rozložíme na jednotlivé skrinky a poľahky odnesieme do výťahu alebo auta. To je jeho výhoda. Vyrobený z tenkej drevotriesky a potiahnutý dýhou pripomína drevo. Ale len do chvíle, kedy ho krivo položíme a zaťažíme alebo sa pokúsime raz rozobratý nábytok opäť pospájať samoreznými vrutmi do dreva. V drevotrieske totiž už druhý raz nechcú držať. Domáci kutil si hravo poradí dvojzložkovým lepidlom, ale nábytok si kupujeme na používanie, nie aby sme sa s ním každú chvíľu hrali.

Keď sťahujeme z bytu poctivý masívny nábytok, tak to je iné kafe. Ihneď si všimneme väčšiu hmotnosť skríň, ale najmä veľkú pevnosť. Každý kus nábytku z masívu, či už je to stôl alebo komoda či posteľ, sa nijako nekrúti, neohýba, pevne drží a ak ho aj rozoberieme, skrutky opäť dobre držia a po zostavení je nábytok taký, aký bol pred sťahovaním. A o životnosti ani nehovorím. Koho raz vytopili susedia, ten vie, že masívny nábytok takúto pohromu ľahko zvládne, nerozíde sa a nenapučí, ako tie lacné drevotriesky z hypermarketov.

Lenže aj nábytok podlieha módnym trendom a kto by chcel bývať s nábytkom po rodičoch. Vtedy sa ešte všetko robilo z masívu a na dobré sa rýchlo zvyká. Takže keď sa rozhodnete vymeniť nábytok v obývačke za nový, po prehliadke bežných predajní rýchlo prídete k záveru, že aj váš nový nábytok bude z masívu. Stabilný, odolný a s dlhou životnosťou, hoci v modernom štýle. Pretože kvalita je kvalita.

Lenže kvalitný a stále dobrý je aj ten masívny nábytok, ktorý ste sa rozhodli vymeniť. Vyhodiť ho je škoda, tak čo s ním? Umiestnite ho na víkendovú chalupu alebo do svojej dielne. Nepravidelné kúrenie, striedanie nízkej a vysokej vlhkosti a občasný prach sú situácie, ktoré lacnému nábytku nesvedčia, ale masívny ho ľahko zvládne. Ak dáte starý poctivý stôl do svojej dielničky, nebude mu vadiť, keď na ňom pár razy dobre švihnete kladivom do nejakého predmetu. Neprehne sa ani nepraskne, nerozpadne sa. Rovnako tak skrinková zostava výborne poslúži na uloženie náradia či spojovacieho materiálu, aby sa naň neprášilo. A z knihovničky bude výborná polica na lepidlá a laky, ktoré budú chránené a pritom stále na očiach. Či už skrinky z masívu položíte na podlahu alebo zavesíte na stenu, môžete si byť istí, že všetko v nich uložené je v bezpečí.

Rozhodnutie pre masívny nábytok je rozhodnutie na dlhé roky dopredu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.