web analytics

Poznáte rozdiely medzi pracovnými okuliarmi? Tu je sprievodca výberom

Nebaví vás používať pri práci ochranné pracovné oblečenie a doplnky? Neriskujte! Niekedy stačí okamih a zmení sa vám celý život. Nikto z nás si nevie predstaviť, aké je prísť o končatiny alebo zrak či sluch a našťastie vieme nešťastiu zabrániť. I taká malá pracovná pomôcka, ako sú okuliare, vás môže deň čo deň spoľahlivo chrániť. Každá profesia si ale vyžaduje iný typ pracovných okuliarov, preto je dôležité správne si vybrať.

 

Dolaďte pracovné oblečenie vhodnými ochrannými okuliarmi

Sú činnosti, pri ktorých si vystačíme s úplne jednoduchým typom pracovných okuliarov. V prašnom prostredí sú spoločníkom na pohľadanie. Okrem toho, že chránia oči pred vniknutím prachu, smietok, kvapalín (napr. farby a nátery), ale aj veľkých čiastočiek, ako sú kamienky, drevené piliny a pod., vy môžete pracovať tak, aby ste každú chvíľu nemuseli privierať oči. Vďaka ochranným okuliarom je práca oveľa pohodlnejšia a dá sa vykonať rýchlejšie, pretože kto nežmúri, ten sa vie obracať lepšie. Pracovné okuliare sú vyrábané tak, aby na tvári pevne držali, prispôsobili sa akémukoľvek typu tváre, a zároveň na nijakom mieste netlačili – či ide o oblasť uší, alebo nosa.

Priesvitné sklá sú odolné voči nárazom a poškriabaniu a po zašpinení sa dajú ľahko vyčistiť. Noste ich zavesené na krku, nikdy neviete, kedy ich budete pri práci potrebovať. Okuliare poskytujú veľké zorné pole a vy máte možnosť výberu medzi čírym sklom, dymovým sklom, ktoré redukuje odlesky svetla (s UV filtrom a úpravou proti zahmlievaniu, vynikajúce pre vonkajšie aktivity a šoférovanie) alebo s moderným žltým sklom s UV filtrom. Ak pri práci myslíte aj na svoj imidž, oceníte štýlovú rozmanitosť pracovných okuliarov a možnosť zladiť ich s ochranným odevom.

Kedy voliť uzavreté okuliare?

Ochranné okuliare uzatvorené vám poskytnú pri práci 100 % pocit ochrany. Keďže držia na hlave pomocou popruhu, ktorý si nastavíte podľa vlastných preferencií, určite sa nestane, že by vám okuliare z nosa spadli v ten najnevhodnejší moment. Uzavreté pracovné okuliare sa odporúča nosiť v zamestnaniach, kde sa pracuje s nebezpečnými látkami, ktoré by mohli ohroziť zrak. Či ide o kyseliny, oleje, alebo iné chemikálie, zavreté okuliare pevne držia na svojom mieste, a tak sa v prípade nešťastných okolností nestane, že by vám čosi frklo alebo vletelo do oka. Medzi tvárou a očami nie je priestor na vniknutie neželanej látky. Uzavreté okuliare majú moderný dizajn, vyberiete si nielen zo širokej ponuky rámov, ale takisto aj doplnkov k okuliarom, ktoré zabezpečia ešte lepšiu ochranu tváre. Spomeňme napríklad tvárové štíty k uzavretým okuliarom.


 

Špeciálne druhy pracovných okuliarov

Sú profesie, ktoré sa bez špeciálnych druhov pracovného oblečenia a doplnkov nezaobídu. Zváračské odvetvie si vyžaduje obzvlášť kvalitné druhy okuliarov so špeciálnou úpravou, ktorá pracovníkov ochráni pred vysokou teplotou a žiarou. Tu už nestačí vhodný ochranný odev, ako sú ochranné montérky či pracovná obuv. Zvárač potrebuje zásteru a špeciálne ochranné okuliare. Dajú sa však aj nahradiť zváračskými kuklami alebo zváracím štítom. Všetky zváracie okuliare sú v tmavom odtieni, odolávajú zahmlievaniu a mnohé sú kombinované – obsahujú číre sklo a odklápací zvárací priezor. Práve tento typ univerzálnych okuliarov ste hľadali. Myslite pri práci čo najviac na svoju bezpečnosť a predchádzajte úrazom vhodným oblečením, obuvou a doplnkami.

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.