web analytics

Aj mladí ľudia si môžu v banke otvoriť svoj vlastný účet

Ak chcú rodičia naučiť dieťa hospodáriť s peniazmi, praktické je, ak mu zabezpečia jeho vlastnú pokladničku. Pre mladých ľudí, ktorí si už sporením do pokladničky prešli, majú banky k dispozícii ponuku účtov, kde im ponúkajú rôzne výhody. Ponúkame vám prehľad, aké účty sú na trhu dostupné a čo by ste si mali pri jeho zakladaní všímať.

Pre deti je dôležité, aby si uvedomili, že čím častejšie budú plniť pokladničku, tým rýchlejšie si nazbierajú peniaze a môžu ich použiť na darčeky pre svojich rodičov, starkých alebo pre seba. Nie všetko, čo sa zdá byť výhodou, ňou aj v skutočnosti je. Ani bežný účet vedený zadarmo neznamená, že platiť nebudete.

Založiť účet pre dieťa môžete už po jeho narodení

Sporenie do pokladničky môžete pri svojich deťoch vyskúšať. No dnes existuje na bankovom trhu takmer všetko, aj bankový účet pre práve narodených. Ten je určený pre deti od 0 do 15 rokov. Keďže vtedy dieťa nedisponuje vlastným občianskym preukazom, účet mu zakladá jeho zákonný zástupca predložením rodného listu dieťaťa. V rámci tohto účtu môže rodič zriadiť 4 sporiace účty, kde si môžu deti odkladať peniaze na to, po čom túžia.

Takéto účty využívajú rodičia na výhodné úročenie peňazí a vďaka sporeniu aj na odkladanie peňazí do budúcna. Samozrejme, ponuka sa líši podľa ponuky konkrétnej banky. Plusom je, ak má rodič dieťaťa účet v rovnakej banke, čím mu vznikajú ďalšie výhody.

Rodič môže aktivitu dieťaťa na účte kontrolovať

S účtom súvisí aj používanie platobnej karty. Využívať ju však začínajú až staršie deti, ktoré je vhodné poučiť o jej bezpečnom používaní. Dôležité je, aby sa dieťa naučilo používať PIN kód. Zapamätať si ho a nikomu ho neprezradiť je to, na čo rodičia majú klásť najväčší dôraz.

Rodič ako zákonný zástupca získava právo kontrolovať výdavky svojho potomka prostredníctvom internetbankingu a SMS notifikácií, ktoré ho upozorňujú na to, koľko dieťa minulo a kde. Na platobnej karte môže rodič svojej ratolesti nastaviť mesačný limit. Najväčšou výhodou zakladania takýchto účtov pre deti je hlavne fakt, že drobci sa naučia sporiť a hospodáriť s vreckovým. Čím je dieťa staršie, stáva sa samostatnejším a dokáže si financovať drobné výdavky samo.

peniaze

Keď dieťa získa občiansky preukaz, môže si založiť účet aj samé. Vo vekovom rozmedzí 15-18 rokov banky ponúkajú pre mladých účet, ktorý si už spravujú sami. Bezplatné vedenie je jednou z výhod, ktoré takýto účet so sebou prináša.

Aj študenti môžu mať svoj účet

Osobný účet aj pre študenta ponúka možnosti vkladov, výberov a prevodov peňazí na iné účty. Najväčšou výhodou, ktorú takýto účet pre mladých a študentov prináša, je jeho vedenie bez poplatkov. Nie vždy to tak musí platiť bez výhrad. Na to, aby mal študent nárok na účet zadarmo, je potrebné, aby sa preukázal potvrdením o návšteve školy. To si banka vyžaduje doniesť spravidla raz, no niektoré banky si ho vyžadujú každoročne. Aj to, dokedy môžu mladí využívať výhody študentských účtov, nie je v každej banke rovnaké. Limit je 26 až 28 rokov. Niektoré banky ponúkajú pre tých, ktorí dovŕšia 25 rokov, účet, ktorý tvorí akýsi prechodný stupeň medzi bezplatným študentským účtom a bežným účtom.

Aktívne využívanie účtu môže mladým priniesť rôzne výhody

V praxi platí aj to, že kým banky majú pri takýchto typoch účtov stanovené určité podmienky, internetové banky ponúkajú tieto účty úplne zadarmo a bez vekového obmedzenia.

Pod podmienkami bánk rozumieme aktívne využívanie účtu. Niektoré banky preto vyžadujú, aby na účet pravidelne prichádzal určitý objem finančných prostriedkov alebo aby z účtu odchádzali platby. Povinnosť udržať na účte istý minimálny zostatok vo výške niekoľkých eur môže byť ďalšou z podmienok banky. Aktívne využívanie účtu môže pre mladých a študentov znamenať nižšie alebo nulové poplatky.

Výber typu účtu a konkrétnej banky je samozrejme na vás. V súčasnosti má otvorený bankový účet takmer 93 % študentov na Slovensku. Nad výberom sa ale príliš nezamýšľajú, ich výber je podmienený tým, v akej banke majú zriadený účet ich blízki, hlavne rodičia.

Okrem bezplatného vedenia účtu sa banky pri účtoch pre mladých zameriavajú hlavne na to, čo mladí využívajú najviac. Študent potrebuje z bankomatu vyberať často nižšiu hotovosť, platí platobnou kartou a využíva internetbanking.

Ak ste rodič a máte doma ešte neplnoleté dieťa, myslite na jeho finančnú budúcnosť a založte mu účet už teraz. Ak už dieťa dovŕšilo plnoletosť a študuje, môže so svojimi financiami takisto hospodáriť a zároveň si sporiť na budúcnosť založením účtu pre mladých v ktorejkoľvek banke na Slovensku.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.